Aktualności | Rynek zaświeci

Rynek zaświeci

Opublikowane: 27.10.2010 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

... bynajmniej nie radioaktywną zielenią, lecz mlecznym blaskiem lamp przypominających gazowe latarnie z XIX stulecia.

Iluminacja zostanie wyeksponowana za kilka tygodni wraz z zakończeniem prac na głównym placu miasta. Podświetlona zostanie również studnia – sensacja niedawnych badań archeologicznych na Rynku.
Zakrojona na szeroką skalę modernizacja nawierzchni Rynku wkracza w decydującą fazę. Plac opuścili już m.in. archeolodzy z konsorcjum Instytutu Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Muzeum w Gliwicach. Po raz pierwszy w historii naszego miasta przebadali oni gruntownie obszar całego Rynku i zabezpieczyli znalezione zabytki. Wykopaliska (tak jak i cały remont placu, prowadzony w głębokich warstwach ziemi) nadzorował Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Zebrany materiał badawczy podwoi – jak się zakłada – dotychczasowe zbiory Działu Historii gliwickiej placówki.
To, co odkryliśmy pod powierzchnią miejskiego placu, przeszło nasze najśmielsze oczekiwania. Znaleźliśmy około 2000 przedmiotów metalowych (liczne monety, klucze, topory, naczynia z okresu średniowiecza), fragmenty ceramiki, relikty dawnego średniowiecznego bruku z kamieni otoczakowych (co jest rzadkie, bo w większości miast wybrukowane były jedynie ciągi komunikacyjne), pozostałości przybudówek Ratusza i dawnych wejść do ratuszowej piwnicy, no i oczywiście kamienną studnię. Przypuszczalnie wykopano ją po powstaniu fontanny z Neptunem i użytkowano do początku XX wieku. W tym czasie była już przykryta kostką brukową z dostępną na zewnątrz żeliwną pompą wodną – relacjonuje Monika Michnik, archeolog z Muzeum w Gliwicach.
Już niedługo studnię – zabezpieczoną m.in. taflą szkła – będzie można podziwiać w pełni okazałości. Zostanie efektownie wyeksponowana i podświetlona. Pozostałe cenne znaleziska mają znaleźć się na wystawie organizowanej w przyszłym roku w Zamku Piastowskim w ramach kolejnej edycji Dni Dziedzictwa Kulturowego. Gliwiccy muzealnicy planują także opublikować wyniki badań i na ich podstawie opisać, jak przez wieki przestrzennie zmieniał się centralny plac miejski.
Co słychać na Rynku? – Do tej pory przebudowano sieci: wodociągową, kanalizacyjną, gazową i ciepłowniczą. Wykonawca zajmuje się obecnie renowacją fontanny i wyniesieniem na płytę Rynku odnalezionej studni. Z dnia na dzień widać też efekty prac brukarskich – informuje Elżbieta Tomaszewska, szefowa Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach. Nawierzchnia Rynku jest wykładana szarą i żółtą kostką granitową. Żółta mozaika (kostki ułożone w tzw. rzymskie łuki) wyznaczy dawny trakt kołowy wzdłuż wielobarwnych frontów kamienic. W nowej nawierzchni pojawią się punkty świetlne oraz specjalne studzienki kablowe, do których będzie można się podłączyć podczas organizacji rozmaitych imprez wymagających np. odpowiedniego nagłośnienia. Zmienią się też m.in. latarnie. Uporządkowane zostaną ponadto letnie ogródki i kawiarenki – wytyczona linia wskaże granicę, do której będą mogły sięgać. Możliwy będzie również montaż markiz w kolorach odpowiadających barwom frontów kamieniczek. Czy na Rynku pozostanie całoroczne „igloo”? Decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków należy spodziewać się w listopadzie.
Kontrowersje wzbudza UTEX – szary materiał stanowiący podbudowę nowej nawierzchni Rynku. Czym jest? Co na jego temat twierdzą specjaliści? Przeczytaj w najświeższym wydaniu Miejskiego Serwisu Informacyjnego (nr 43/2010), dostępnym w wersji elektronicznej na stronie www.gliwice.eu (zakładka „Dla mieszkańców”). (kik)