Rok szkolny ze Strażą Miejską

Uaktualniono: 29.09.2015 / Sekcja: / drukuj / pdf

Kolejny rok z rzędu Straż Miejska przeprowadza w gliwickich placówkach oświatowych prelekcje dla dzieci i młodzieży. Uświadamia młodym gliwiczanom, jakie zagrożenia mogą ich spotkać każdego dnia i co zrobić, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo.

Zainteresowanie spotkaniami jest bardzo duże. W ubiegłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili 452 prelekcje, w których wzięło udział prawie 14 000 przedszkolaków i uczniów. Ten sezon mają zamiar zakończyć z równie imponującym wynikiem, ponieważ harmonogram już na początku roku szkolnego jest bardzo napięty.

Tematyka i forma zajęć dostosowana jest do wieku uczestników. Do najmłodszych skierowane są takie działania, jak „Bezpieczna bajka”, czyli czytanie bajek, które mają przesłanie profilaktyczne dotyczące np. kontaktów z osobami obcymi, zachowań w sytuacji bezpośredniego zagrożenia czy zgubienia się. Kolejną akcją jest „Bezpieczny plac zabaw” – zajęcia praktyczne dotyczące bezpiecznego spędzania wolnego czasu w miejscach zabaw. Dla maluchów przygotowano także lekcje z udzielania pierwszej pomocy, podstawowych zasad poruszania się na drodze oraz postępowania z czworonogami.

Straż Miejska podkreśla, że prelekcje w placówkach oświatowych przynoszą dobre efekty. – Dzieci nie boją się kontaktów ze strażnikami miejskimi, wiedzą, że można na nas liczyć. Bardzo często podchodzą do strażników na ulicy i proszą o pomoc. Ostatnio na przykład dwójka chłopców wysiadła z psem na Placu Piastów i poinformowała funkcjonariusza patrolującego teren o tym, że znaleźli czworonoga na ulicy. Podobnie zachowały się dziewczynki w parku przy ul. Kozielskiej, które znalazły nieprzytomną osobę i podbiegły do strażnika miejskiego, aby udzielił jej pomocy. Takich sytuacji jest coraz więcej – opowiada Bożena Frej z Wydziału Profilaktyki i Komunikacji Społecznej Straży Miejskiej w Gliwicach.

Strażnicy edukują również starsze dzieci i młodzież. Dla nich przygotowano m.in. zajęcia „Jestem Eko”, „ABC segregacji odpadów”, a także prelekcje, podczas których uczniowie dowiadują się, czym zajmuje się Straż Miejska oraz z jakimi problemami można się do niej zgłosić. Z myślą o młodzieży organizowane są spotkania dotyczące bezpieczeństwa w sieci, uzależnień oraz agresji rówieśniczej. Nowym tematem jest dokładne przedstawianie specyfiki codziennej pracy strażników w kontekście wyboru przyszłej drogi zawodowej. – Te zajęcia cieszą się dużą popularnością. Wielu młodych ludzi zaczyna się bardziej interesować naszą pracą. Być może wśród nich są przyszli strażnicy miejscy? Mam taką nadzieję – mówi Bożena Frej. (am)

(fot. SM Gliwice)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking