Aktualności | Robotyczny sukces gliwickich urologów

Robotyczny sukces gliwickich urologów

Fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach

Robotyczny sukces gliwickich urologów

Opublikowane: 06.12.2023 / Sekcja: Miasto  Zdrowie 

Ponad 200 operacji z wykorzystaniem robota przeprowadzili urolodzy ze Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. Nowoczesna technologia 3D umożliwia mniej inwazyjne, a zarazem bardziej precyzyjne zabiegi.

W gliwickiej lecznicy przy ul. Kościuszki 29 urolodzy wykorzystują robota chirurgicznego podczas prostatektomii radykalnych – operacji ratujących chorych z rakiem prostaty – oraz przy operacjach nerek.

Rezultaty wprowadzenia zabiegów z wykorzystaniem możliwości chirurgii robotycznej są  bardzo dobre m.in. dzięki niskiej inwazyjności, mniejszej utracie krwi u pacjenta i doskonałej precyzji. Dzięki technologii 3D i wykorzystaniu ramion robota możemy w precyzyjny sposób dotrzeć do guza i go usunąć z korzyścią dla pacjenta – wyjaśnia dr Andrzej Kupilas, ordynator oddziału urologii i urologii onkologicznej Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, i dodaje, że przeprowadzenie ponad 200 operacji na oddziale z jedną salą operacyjną i 19 łóżkami to duże osiągnięcie, które było możliwe dzięki ciężkiej pracy całego zespołu.

Mniejsza ingerencja w ciało pacjenta, mniejsze ryzyko powikłań i wyższy komfort leczenia, a także krótszy czas hospitalizacji i rekonwalescencji – to najważniejsze zalety operacji robotycznych. Chirurgia robotowa jest synonimem postępu w medycynie. To szczególnie ważne w obliczu alarmujących statystyk, z których wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat w Polsce liczba zachorowań na raka prostaty wzrosła dwukrotnie – w samym województwie śląskim diagnozowanych jest ich rocznie około 2 tysiące. Ponadto każdego roku w naszym kraju diagnozuje się raka nerki u ponad 5 tysięcy osób. (SM nr 4/ml)

Gliwiccy urolodzy wykonujący zabieg z użyciem robota