Aktualności | Ponad 3 miliony na wsparcie prywatnych żłobków

Ponad 3 miliony na wsparcie prywatnych żłobków

Ponad 3 miliony na wsparcie prywatnych żłobków

Opublikowane: 10.06.2021 / Sekcja: Miasto 

W Gliwicach, dzięki miejskiej polityce wsparcia opieki nad malutkimi dziećmi i dotowaniu żłobków niepublicznych, co roku przybywa dostępnych miejsc dla najmłodszych gliwiczan. Od września zeszłego roku miasto dofinansowuje aż 600 miejsc dla maluchów w prywatnych placówkach. Jest szansa, że będzie ich więcej! Miasto ogłosiło właśnie kolejny konkurs ofert dla żłobków niepublicznych.

Dzięki temu rozwiązaniu rodzice zapłacą mniej za opiekę nad swoimi dziećmi.

Na dofinansowanie działalności żłobków niepublicznych od września tego roku do końca sierpnia 2022 roku zamierzamy przeznaczyć niemal 3,1 mln zł. Zależy nam na tym, aby miejsc w żłobkach było więcej, dlatego wspieramy osoby, które prowadzą działalność właśnie w tej sferze usług – podkreśla Ewa Weber, zastępczyni prezydenta Gliwic odpowiedzialna m.in. za sferę zdrowia i spraw społecznych w mieście.

Dofinansowanie z budżetu miasta od ponad 7 lat stymuluje rozwój sieci niepublicznych żłobków w Gliwicach. Pula miejskich środków przeznaczanych na ten cel co roku jest większa – w 2013 r. było to prawie 37 tys. zł, w 2014 r. – ok. 229 tys. zł, w 2015 r. – 426 tys. zł, a w 2016 r. – już ok. 700 tys. zł. W 2017 i 2018 r. przeznaczono na dotacje odpowiednio 800 tys. i ponad 933 tys. zł, by w kolejnym okresie przekroczyć pułap miliona złotych (ponad 1,5 mln zł w 2019 r.). W minionym roku dofinansowanie na niepubliczne żłobki sięgnęło ponad 2,1 mln zł.

Konkurs, który właśnie ogłoszono, pozwoli na dofinansowanie pobytu jednego dziecka w prywatnym żłobku kwotą do 500 zł. Dzięki temu obniżona zostanie opłata, które ponoszą rodzice za pobyt dziecka w takiej placówce. Prowadzący żłobki niepubliczne mają czas na złożenie swojej oferty do 1 lipca. Dokument należy dostarczyć do siedziby Urzędu Miejskiego przy ul. Zwycięstwa 21 lub przesłać pocztą na adres UM (ul. Zwycięstwa 21, 44-100 Gliwice) – w tym przypadku istotna jest data wpływu pisma do magistratu.

Z treścią ogłoszenia można zapoznać się pod adresem https://bip.gliwice.eu/otwarty-konkurs-ofert-na-realizacje-zadania-publicznego-w-dziedzinie-organizacji-opieki-nad-dziecmi-sprawowanej-w-formie-zlobka.