Pomysły na nowe centrum
Opublikowane: 05.02.2016 / Sekcja: MiastoŚcisłe centrum Gliwic przechodzi gruntowną metamorfozę. Zakończyła się budowa Drogowej Trasy Średnicowej, trwa modernizacja dworca PKP, teraz przyszedł czas na budowę Centrum Przesiadkowego.
Nowa inwestycja, integrująca komunikację w mieście, ma być gotowa do 2020 r.
Nowoczesne Centrum Przesiadkowe powstanie na terenach wokół dworca kolejowego. Obecnie trwają prace nad projektem - powstały trzy koncepcje architektoniczne przygotowane przez wyłonioną w przetargu firmę An Archi Group s.c. (prezentujemy je na okładce tego wydania „MSI”). Po przeanalizowaniu zostanie wybrana jedna z nich. Centrum Przesiadkowe ma skupiać wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu i usprawnić przemieszczanie się podróżnych. Będzie to zintegrowany system stacji autobusów miejskich i międzynarodowych z parkingami dla samochodów i rowerów. Nie zabraknie też części komercyjnej – m.in. lokali gastronomicznych i punktów z prasą. Budowa będzie przebiegać na, wykupionych przez miasto, dawnych terenach kolei państwowych, dlatego przebudowa terenu wokół dworca PKP nie spowoduje utrudnień w ruchu. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 125 mln zł i jest przeznaczony do finansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ze środków unijnych. Unia Europejska narzuca jednak ograniczenia dotyczące finansowania budowy placów, dróg dojazdowych i chodników.
– Na ten cel przeznaczonych może być tylko 10 procent tzw. środków kwalifikowanych. W związku z tym, może się okazać, że nasz udział własny będzie znacznie wyższy niż wynikałoby to z wcześniejszych przewidywań – mówił podczas konferencji prasowej Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.
To oznacza, że istnieje prawdopodobieństwo, że większa niż przewidywano część środków na sfinansowanie Centrum Przesiadkowego będzie pochodziła z budżetu miasta.
– Ponieważ pewne elementy są niemożliwe do sfinansowania ze środków unijnych, ale niezbędne dla funkcjonowania systemu, istnieje prawdopodobieństwo, że projekt trzeba będzie podzielić na dwie części. Druga część byłaby finansowana z budżetu miasta – powiedział Adam Neumann, wiceprezydent Gliwic.(mf)
Poniżej 3 koncepcje Centrum Przesiadkowego. Kliknij, żeby powiększyć.
Każdy z projektów zakłada nie tylko poprawienie estetyki przebudowanego obszaru, ale przede wszystkim funkcjonalność
Centrum Przesiadkowe zostanei wyposażone w stanowiska dla autobusów ruchu miejskiego, regionalnego i międzynarodowego
Każda z trzech koncepcji zakłada przebudowę terenów wokół dworca PKP i Placu Piastów. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. (Kliknij w obrazek, żeby powiększyć)
Wizualizacje: An Archi Group s.c.