Pomysły na nowe centrum

Dodano: 05.02.2016 / Sekcja:

Wizualizacje: An Archi Group s.c.

Ścisłe centrum Gliwic przechodzi gruntowną metamorfozę. Zakończyła się budowa Drogowej Trasy Średnicowej, trwa modernizacja dworca PKP, teraz przyszedł czas na budowę Centrum Przesiadkowego.

Nowa inwestycja, integrująca komunikację w mieście, ma być gotowa do 2020 r.

Nowoczesne Centrum Przesiadkowe powstanie na terenach wokół dworca kolejowego. Obecnie trwają prace nad projektem - powstały trzy koncepcje architektoniczne przygotowane przez wyłonioną w przetargu firmę An Archi Group s.c. (prezentujemy je na okładce tego wydania „MSI”). Po przeanalizowaniu zostanie wybrana jedna z nich. Centrum Przesiadkowe ma skupiać wszystkie środki transportu miejskiego w jednym miejscu i usprawnić przemieszczanie się podróżnych. Będzie to zintegrowany system stacji autobusów miejskich i międzynarodowych z parkingami dla samochodów i rowerów. Nie zabraknie też części komercyjnej – m.in. lokali gastronomicznych i punktów z prasą. Budowa będzie przebiegać na, wykupionych przez miasto, dawnych terenach kolei państwowych, dlatego przebudowa terenu wokół dworca PKP nie spowoduje utrudnień w ruchu. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 125 mln zł i jest przeznaczony do finansowania w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, czyli ze środków unijnych. Unia Europejska narzuca jednak ograniczenia dotyczące finansowania budowy placów, dróg dojazdowych i chodników.

Na ten cel przeznaczonych może być tylko 10 procent tzw. środków kwalifikowanych. W związku z tym, może się okazać, że nasz udział własny będzie znacznie wyższy niż wynikałoby to z wcześniejszych przewidywań – mówił podczas konferencji prasowej Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic.

To oznacza, że istnieje prawdopodobieństwo, że większa niż przewidywano część środków na sfinansowanie Centrum Przesiadkowego będzie pochodziła z budżetu miasta.

Ponieważ pewne elementy są niemożliwe do sfinansowania ze środków unijnych, ale niezbędne dla funkcjonowania systemu, istnieje prawdopodobieństwo, że projekt trzeba będzie podzielić na dwie części. Druga część byłaby finansowana z budżetu miasta – powiedział Adam Neumann, wiceprezydent Gliwic.(mf)

Poniżej 3 koncepcje Centrum Przesiadkowego. Kliknij, żeby powiększyć.

 

Każdy z projektów zakłada nie tylko poprawienie estetyki przebudowanego obszaru, ale przede wszystkim funkcjonalność

 

Centrum Przesiadkowe zostanei wyposażone w stanowiska dla autobusów ruchu miejskiego, regionalnego i międzynarodowego

 

Każda z trzech koncepcji zakłada przebudowę terenów wokół dworca PKP i Placu Piastów. Inwestycja ma być gotowa w 2020 roku. (Kliknij w obrazek, żeby powiększyć)

Wizualizacje: An Archi Group s.c.

 

 

 

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking