Pół wieku mozaiki

Dodano: 14.12.2016 / Sekcja: / pdf
mozaika w holu głównym

fot. Mosquidron – foto i video z lotu komara

Wielka kompozycja ceramiczna w holu głównym jest elementem charakterystycznym gliwickiego dworca już od prawie 50 lat.  Oryginalne niebieskie kafle zostały odnowione i efektownie dopełniają wnętrze budynku.

Jak trafiły do Gliwic?


fot. Mosquidron – foto i video z lotu komara

Ogromna ceramika ma pewnie tyle samo zwolenników, co przeciwników. Zajmuje całą ścianę na wprost głównego wejścia do obiektu. Mozaika rzuca się w oczy wchodzącym na dworzec od strony ul. Bohaterów Getta Warszawskiego. Oryginalne kafle zostały zaprojektowane i wykonane w 1967 roku. W przyszłym roku stuknie im pięćdziesiątka, dlatego podczas gruntownej renowacji dworca ceramika też przeszła lifting. – W ramach renowacji usunięto zabrudzenia, sklejono pęknięcia i szczeliny oraz uzupełniono większe ubytki, a także odtworzono kafle nienadające się do przeprowadzenia prac konserwatorskich. W końcowej fazie przeprowadzono rekonstrukcję warstwy zewnętrznej i punktowanie drobnych uszkodzeń szkliwa (przy użyciu specjalistycznych farb do szkła) oraz fugi między kaflami (za pomocą fugi mineralnej o drobnym wypełniaczu) – mówi Aleksandra Grzelak z Wydziału Prasowego PKP SA.


fot. Mosquidron – foto i video z lotu komara

Autorami kompozycji są plastycy Witold Bulik i Zygmunt Lis. Płytki wypalono w Łysej Górze, wsi na Pogórzu Wiśnickim, między dolinami Raby i Dunajca. Od 1947 roku działała tam Spółdzielnia Kamionka, w której artyści na zamówienie projektowali konkretne kompozycje architektoniczne. Dekoracja wnętrza z niebieskich kafli świetnie współgra – zdaniem specjalistów – z przedwojenną bryłą dworca, dlatego zdecydowano się ją zachować również w nowej aranżacji obiektu. Podobna, turkusowa mozaika została niedawno odrestaurowana w innym obiekcie PKP – na dworcu w Krakowie-Płaszowie. Tamtejsza okładzina również została zaprojektowana przy udziale łysogórskiej spółdzielni ceramicznej.

(mm)


fot. Mosquidron – foto i video z lotu komara

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking