Podróż w wirtualny świat rehabilitacji

Dodano: 31.05.2013 / Sekcja: / pdf

fot. archiwum UM Gliwice / A. Witwicki

Z okazji Dnia Dziecka, 3 czerwca, w siedzibie Parku Naukowo-Technologicznego TECHNOPARK GLIWICE (ul. Konarskiego 18C) odbędzie się spotkanie pt. „Przełam barierę wyobraźni. Niezwykła podróż w wirtualny świat rehabilitacji”. Początek – godz. 9.00.

Wezmą w nim udział dzieci niepełnosprawne z Zespołu Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7 w Gliwicach oraz podopieczni Fundacji Iskierka. Dzieci zostaną zaproszone do znajdującej się w TECHNOPARKU pierwszej w Polsce jaskini 3D, umożliwiającej trójwymiarową wizualizację projektów. Następnie wezmą udział w interaktywnej zabawie w świecie trójwymiarowej grafiki z udziałem specjalnie przygotowanych aplikacji terapeutycznych. Powstawały one w ścisłej współpracy ze środowiskiem oligofrenopedagogów, którego cenne uwagi przyczyniły się do opracowania scenariusza interaktywnej gry terapeutyczno-rekreacyjnej.
Podczas spotkania przedstawiona zostanie także unikatowa w skali światowej metoda rehabilitacji, wykorzystująca nowatorską technologię „Virtual Reality Technology”, łącząca świat rzeczywisty ze światem wykreowanym przez komputer. Zaprezentowane zostaną wyjątkowe komputerowe modele, dedykowane właśnie rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Technologia wirtualnej rzeczywistości daje możliwość przeniesienia użytkownika w wirtualny świat do złudzenia przypominający rzeczywiste otoczenie. Co więcej, wykreowana w ten sposób rzeczywistość jest w pełni interaktywna, a użytkownik aplikacji może ją całkowicie kontrolować. To znacznie więcej niż interaktywny film 3D. Rehabilitacja przy wykorzystaniu najnowszych technologii, która może okazać się ulubioną zabawą dziecka, stanowi rewelacyjną metodę rehabilitacji zarówno umysłowej, jak i fizycznej – mówi Paweł Doś, rzecznik prasowy Politechniki Śląskiej.
Organizatorem przedsięwzięcia jest Katedra Biomechatroniki Wydziału Inżynierii Biomedycznej Politechniki Śląskiej oraz firma i3D przy merytorycznym wsparciu lekarzy z Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu oraz pedagogów z ZSOS nr 7 w Gliwicach. (bom)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking