Pierwszy stopień alarmowy

Uaktualniono: 28.08.2019 / Sekcja: / pdf
czerwona żarówka Fot. pixabay

Od 28 sierpnia od godz. 00.01 do 3 września do godz. 23.59. na terenie kraju obowiązuje pierwszy stopień alarmowy ALFA i pierwszy stopień alarmowy ALFA-CRP.

Wprowadzenie stopnia alarmowego ma charakter prewencyjny i jest związane z uroczystościami upamiętniającymi 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz oficjalną wizytą w Polsce Prezydenta Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Stopnie alarmowe są przede wszystkim sygnałem do gotowości dla służb mundurowych. Wprowadzenie ALFY (o charakterze ogólnego ostrzeżenia) oznacza, że służby mają informację o potencjalnym zagrożeniu, a w związku z tym administracja publiczna jest zobowiązana do zachowania szczególnej czujności. W tych dniach należy zwracać uwagę na dziwnie zachowujące się osoby, pozostawiony w miejscach publicznych bagaż, podejrzanie wyglądające paczki czy samochody, które zaparkowano w miejscach niedozwolonych. O każdej sprawie powinno się informować policję. Dla służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo ważne są także informacje o sytuacjach niestandardowych, które mogą nam wydać się co najmniej dziwne.

Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o działaniach antyterrorystycznych, w przypadku wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym lub zagrożenia takim zdarzeniem można wprowadzić jeden z czterech stopni alarmowych: ALFA, BRAVO, CHARLIE lub DELTA.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking