Aktualności | Peregrynacje

Peregrynacje

Opublikowane: 09.12.2010 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

„Peregrynacje” to najnowsza propozycja gliwickiego Teatru „A”. Plenerowe widowisko czerpie z bogactwa bożonarodzeniowych tradycji i atmosfery świątecznych jarmarków.


– „Peregrynacje” to spektakl plastyczny, ilustrowany muzyką, dla którego kanwą jest legenda o Czwartym Mędrcu ze Wschodu. Odnosząc się do ewangelicznych wydarzeń o narodzinach Jezusa w Betlejem, opowiada historię Artabana, który spóźnił się z pokłonem, „mitrężąc” po drodze czas na udzielanie pomocy napotkanym ludziom i czynienie dobra – opowiadają artyści.
Przekonują, że opowieść ma skłaniać do chwili refleksji w przedświątecznej „pogoni za sprawunkami”. Fabułę wspierają w spektaklu plastyczne formy sceniczne, nawiązujące do ludowego postrzegania bożonarodzeniowych wątków. Pojawia się gra z rzeźbą-marionetą, szopka oraz jasełka, a także elementy typowe dla teatru ulicznego – fireshow i efekty pirotechniczne.
Autorem scenariusza i reżyserem przedstawienia jest Leszek Styś. Warstwę muzyczną opracowali Jacek Dzwonowski i Robert Gliński, a scenografię – Małgorzata Baryła oraz Marek Stecko, który również zaprojektował kostiumy. Premierowy pokaz odbędzie się 12 grudnia na placu przy kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Plebańska). Początek – godz. 18.00. Projekt został dofinansowany przez miejski i wojewódzki samorząd. (bom)
Informacje: Magda Kocur ze Stowarzyszenia Kulturalnego Pro-Scenium TeaAtr, tel. 693-394-158