Aktualności | Ogłoszono ranking najlepszych uczelni technicznych w Europie. Awans Politechniki Śląskiej!

Ogłoszono ranking najlepszych uczelni technicznych w Europie. Awans Politechniki Śląskiej!

fot. M. Baranowski / arch. UM w Gliwicach

Ogłoszono ranking najlepszych uczelni technicznych w Europie. Awans Politechniki Śląskiej!

Opublikowane: 30.10.2024 / Sekcja: Miasto  Nauka 

Technical University of Denmark (Dania), Delft University of Technology (Holandia) i KU Leuven (Belgia) to trzy najlepsze uczelnie techniczne w tegorocznym Europejskim Rankingu Studiów Inżynierskich EngiRank. W Top 100 europejskich liderów edukacji inżynierskiej znalazło się aż 7 polskich politechnik. Najwyżej ulokowała się Akademia Górniczo-Hutnicza (48. miejsce), a za nią Politechnika Śląska, która poprawiła swoje notowania o 15 pozycji i zajęła w zestawieniu 64. lokatę (ex aequo z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską). 

Politechnika Śląska uzyskała wysokie pozycje zarówno w zestawieniu ogólnym, jak i we wszystkich badanych obszarach inżynierskich, osiągając ponownie jedne z najlepszych wyników w Polsce.

W ogólnym rankingu Politechnika Śląska zajęła 64. miejsce wśród 226 instytucji z Unii Europejskiej sklasyfikowanych na 184 pozycjach, poprawiając swoją lokatę o 15 miejsc w porównaniu do roku ubiegłego. Na szczeblu krajowym uplasowała się na 2. miejscu, ex aequo z Politechniką Gdańską i Politechniką Warszawską. W klasyfikacji według dziedzin ( „by subject”) uczelnia zajęła:

  • 1. miejsce w kategorii Civil Engineering (24. w UE – wzrost o 17 pozycji w odniesieniu do 2023 r.),
  • 2. pozycję w obszarze Electrical engineering, electronic engineering, information engineering (56. w UE),
  • 2. miejsce w zakresie Environmental Engineering (67. w UE),
  • 3. lokatę w kategorii Materials Engineering (79. w UE – wzrost o 16 pozycji względem 2023 r.),
  • 5. pozycję w obszarze Medical Engineering (70. w UE) oraz w kategorii Mechanical Engineering i w Chemical Engineering (odpowiednio miejsca 107 i 101 w UE).

EngiRank, realizowany w partnerstwie merytorycznym z międzynarodowym wydawnictwem Elsevier, otwiera nową erę regionalnych rankingów „tematycznych”. Wykorzystuje on wskaźniki specyficzne dla Europy, takie jak m.in. udział uniwersytetów w programach Erasmus+ i Horizon. Ocena uniwersytetów w krajach o podobnych uwarunkowaniach prawnych i kulturowych, a także tych zaangażowanych we wspólne programy badawcze (Europejska Rada ds. Badań Naukowych) i inicjatywy współpracy akademickiej (konsorcja europejskich uniwersytetów) zapewnia wiarygodną prezentację ich mocnych i słabych stron.

Metodologia EngiRanku, oprócz tradycyjnych wskaźników, takich jak publikacje i cytowania, uwzględniła: współpracę z przemysłem, wspólne badania z biznesem, patenty, wkład w realizację celów zrównoważonego rozwoju, udział w programach UE (Horizon i Erasmus + Uniwersytety Europejskie) oraz akredytacje inżynierskie (ENAEE, ABET). Dane do rankingu pochodzą z bazy Scopus Elsevier, Europejskiego Urzędu Patentowego PATSTAT, Horizon Europe, organizacji akredytujących studia inżynierskie (ABET, ENAEE).

Szczegóły dot. rankingu znajdują się na stronie https://engirank.eu/

(kik / PolSl)