Aktualności | Od września w nowej siedzibie!

Od września w nowej siedzibie!

fot. M. Buksa / UM w Gliwicach

Od września w nowej siedzibie!

Opublikowane: 17.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Adaptacja zabytkowego budynku przy ul. Księcia Ziemowita 12 na potrzeby Państwowej Szkoły Muzycznej coraz bliżej końca. Już przed miesiącem – gdy do początku roku szkolnego 2022/2023 pozostawało nieco ponad 100 dni – uczniowie PSM symbolicznie żegnali się z dotychczasową siedzibą szkoły przy ul. Siemińskiego. Od września w nowej lokalizacji będą mieli do dyspozycji dwa razy więcej przestrzeni niż obecnie i zdecydowanie lepsze warunki do nauki.

Modernizowany dla PSM gmach przy ul. Księcia Ziemowita 12 składa się z dwóch pięter i trzech segmentów. Powstają tam wygodne i funkcjonalne sale dydaktyczne, sale prób dla orkiestry i chóru oraz biblioteka. Aranżowana jest też sala koncertowa z prawdziwego zdarzenia, mogąca pomieścić na widowni 300 słuchaczy. Przemieszczanie się pomiędzy piętrami ułatwi osobom z niepełnosprawnościami nowa winda, pozwalająca także na transport instrumentów.

W głównym budynku szkolnym cały czas prowadzone są prace związane z montażem ścian i tzw. przedścianek w systemie suchej zabudowy, podwieszaniem sufitów kasetonowych, malowaniem wnętrz i układaniem parkietów. Równocześnie trwa montaż drzwi do pomieszczeń wewnętrznych, wstawiane są nowe okna i parapety wraz z obróbkami. W części budynku nadal układane są płytki, a na korytarzach uzupełniana jest dodatkowo posadzka z lastriko. Zakończono już etap robót instalacyjnych – obecnie prowadzone są próby i badania, a także rozruchy poszczególnych instalacji.

Na klatkach schodowych fachowcy zajmują się czyszczeniem i zgodnymi ze sztuką przeróbkami balustrad. Uzupełniana i czyszczona jest także zabytkowa elewacja z cegły od strony ul. Księcia Ziemowita. Renowacji poddawane są również główne drzwi wejściowe do gmachu.

W drugim segmencie, w którym powstaje sala koncertowa, kontynuowane są prace przy poszczególnych instalacjach i montażu aluminiowej ślusarki przeszklonej fasady. W pomieszczeniach sanitarnych układane są płytki. Gruntownie czyszczona i uzupełniana jest także ceglana elewacja obiektu. – W sali koncertowej zainstalowany zostanie wkrótce nowoczesny system audio-wideo składający się z systemu nagłośnienia, systemu cyfrowej transmisji sygnałów wraz z konsoletą foniczną, zestawu mikrofonów przewodowych i bezprzewodowych oraz systemu projekcji i podglądu wideo – podkreśla Mariusz Komidzierski, naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego w Gliwicach.

Zadaniem pasywnego systemu nagłośnienia frontowego będzie równomierne pokrycie dźwiękiem widowni oraz zapewnienie odpowiedniego wskaźnika zrozumiałości mowy podczas wszystkich wydarzeń organizowanych w sali. Głównymi elementami systemu będą dwa szerokopasmowe głośniki zawieszone po lewej i prawej stronie sceny (nad jej krawędzią) oraz dwa głośniki niskotonowe, zlokalizowane pod sceną i odpowiedzialne za uzupełnianie pasm o niskich częstotliwościach. Zasili je wielokanałowy wzmacniacz mocy. Dodatkowym elementem będą aktywne monitory odsłuchowe dla artystów przebywających na scenie.

Występującym w sali uczniom nie zabraknie przewodowych i bezprzewodowych mikrofonów wokalnych i instrumentalnych o różnych charakterystykach kierunkowości oraz o różnych czułościach. Do szkoły dostarczony zostanie również szereg akcesoriów scenicznych oraz odtwarzacz-rejestrator sygnałów fonicznych.

Za wyświetlanie obrazów na wielkoformatowym ekranie w sali koncertowej będzie odpowiadał system projekcji wyposażony w projektor instalacyjny, łączący się z serwerem wideo, kamerą obrotową bądź mobilnymi źródłami sygnału wizyjnego. System podglądu wideo będzie natomiast przeznaczony do wyświetlania akcji dziejącej się na scenie na monitorach rozmieszczonych na zapleczu sceny i w garderobach.

Na tym nie koniec – prace prowadzone są bowiem także na szkolnym dziedzińcu. W ramach zagospodarowania terenu wykonywana jest podbudowa pod przyszłe chodniki i 61 miejsc postojowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Układane są obrzeża, kostka ekologiczna i geokraty, trwają roboty instalacyjne. Docelowo przebudowane zostanie też oświetlenie gmachu i zjazd z ul. Królowej Bony.

Inwestycję realizuje firma Milimex SA z Siemianowic Śląskich, inżynierem kontraktu jest gliwicka spółka Inwestycje, Budownictwo, Handel „Inwest-Complex”. Przebudowa prowadzona jest pod nadzorem konserwatora zabytków. Jej szacunkowy koszt to ok. 25 mln zł.

modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej modernizacja budynku dla Państwowej Szkoły Muzycznej