Nowy tomograf w Szpitalu Miejskim

Uaktualniono: 10.09.2020 / Sekcja: / pdf
nowy tomograf w szpitalu miejskim fot. Szpital Miejski nr 4

Szybsze i dokładniejsze badania ze znacznie mniejszą dawką promieniowania i diagnostyka naczyń – to tylko niektóre z możliwości, jakie stwarza nowy tomograf komputerowy Szpitala Miejskiego nr 4, kupiony przez miasto i zainstalowany w siedzibie lecznicy przy ul. Kościuszki. Urządzenie warte ponad 1,3 mln zł pracuje już pełną parą w zmodernizowanej pracowni TK.  

Tomografia komputerowa jest zalecana przez lekarza m.in. jako wstęp do leczenia operacyjnego, pozwala bowiem zdiagnozować z bardzo dużą dokładnością miejsce i wielkość ogniska chorobowego. W leczeniu onkologicznym umożliwia wykrycie nawrotów nowotworu i ułatwia kontrolę po zakończonym leczeniu onkologicznym. W przypadku podejrzenia o zarażenie wirusem SARS-CoV-19, tomograf komputerowy jest źródłem obrazów diagnostycznych różnicujących choroby płuc. Badanie nim to skuteczne narzędzie do monitorowania przebiegu leczenia oraz oceny skuteczności wdrożonej terapii.

Konstrukcja aparatu, który służy już pacjentom Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach, umożliwia bezpieczną i pełną diagnostykę dużej grupy pacjentów w krótkim czasie. System jest wyposażony w szereg nowatorskich rozwiązań, które podwyższą jakość diagnostyki, jednocześnie obniżając do minimum dawkę promieniowania i środka kontrastowego – podkreśla Przemysław Gliklich, prezes Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach.

To kolejny bardzo ważny krok w walce o nasze zdrowie. Nowy tomograf szpitalny usprawni diagnostykę, a co za tym idzie, pozwoli na szybkie wprowadzenie odpowiedniego leczenia i podniesie komfort leczenia pacjentów. Pomimo trudnej, epidemicznej rzeczywistości cieszy fakt, że tak ważne inwestycje udaje się realizować – mówi prezydent Gliwic Adam Neumann.

Miasto nie ustaje we wspieraniu miejskiego szpitala i zabezpieczaniu zdrowotnym mieszkańców. W czasie pandemii COVID-19 działania te są bardzo intensywne.

Od kwietnia miasto finansuje działania szpitalnego zespołu docierającego wymazobusem do osób skierowanych na kwarantannę w Gliwicach, wskazywanych wyłącznie bezpośrednio przez Sanepid. Wymaz do badania w kierunku koronawirusa pobiera specjalnie przeszkolony personel, zabezpieczony w środki ochrony osobistej. O takiej wizycie mieszkańcy są informowani wcześniej telefonicznie. Pobrane próbki trafiają do przebadania do jednego ze specjalistycznych laboratoriów. Na ten cel miasto przeznaczyło do tej pory ok. 177 tys. zł.

Do miejskiej „4” systematycznie trafiają środki ochrony osobistej i aparatura medyczna, a zakupy są finansowane przede wszystkim z uruchomionej przez miasto 3-milionowej rezerwy kryzysowej. Dzięki temu Szpital Miejski otrzymał już w sumie 8 respiratorów, a niedługo na miejscu ma być ostatni z zamówionych. Sprzęt służący do wentylacji pacjentów z niewydolnością oddechową jest obecnie wykorzystywany na Oddziale Intensywnej Opieki Medycznej oraz na Oddziale Chorób Wewnętrznych.

Miasto kupiło dla szpitala również defibrylator i nowe analizatory parametrów krytycznych, diatermię elektrochirurgiczną ze specjalistycznym wyposażeniem, która jest wykorzystywana na bloku operacyjnym, a także bardzo wydajne i ciche ssaki elektryczne. Przybyły także nowe pompy infuzyjne, oczyszczacze powietrza, generatory ozonu, urządzenie do ogrzewania płynów, elektrokardiografy, aparaty do hemodializ i do USG oraz pozycjonery zapewniające pacjentom zakażonym koronawirusem, przebywającym na oddziale OIOM, optymalne ułożenie.

Aparaty do hemodializ trafiły do nowej szpitalnej stacji dializ dla pacjentów zakażonych koronawirusem w budynku przy ul. Zygmunta Starego 20. Dofinansowany przez miasto zakup tych urządzeń pozwolił zwiększyć liczbę obsługiwanych stanowisk i zabezpieczyć dokończenie dializy w przypadku awarii.

Na zakupy sprzętu i wyposażenia pomagającego w walce z COVID-19 Gliwice przeznaczyły już niemal 2,9 mln zł, w tym pozyskane przez miasto dodatkowe środki finansowe (wykorzystane 731 tys zł) z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dzięki wsparciu GZM gliwicka lecznica zyskała m.in. analizator immunochemiczny wykorzystujący metodę chemiluminescencji. Jest to urządzenie służące przede wszystkim do badań przeciwciał u osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem, często pozornie zdrowych, które chorobę mogą przechodzić bezobjawowo. Znajduje zastosowanie w badaniach przesiewowych pacjentów i personelu placówki.

Ze środków GZM zostały również zakupione: sterylizator parowy wraz z wózkiem transportowo-załadowczym i wózkiem wsadowym, myjnia-dezynfektor wraz z wózkiem wsadowym 5-poziomowym, wózkiem wsadowym do mycia narzędzi chirurgicznych i wózkiem wsadowym do mycia wyposażenia endoskopów, aparat USG Mindray TE7 z dwoma głowicami oraz 2 respiratory (w ramach umowy częściowo dofinansowanej ze środków miasta), z których jeden już jest, a na drugi – zamówiony – lecznica oczekuje.

Wszystkie nowe urządzenia medyczne bardzo przydadzą się pacjentom oczywiście także po zakończeniu walki z COVID-19.

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking