Niemal 27 mln zł na zakup elektrycznych autobusów

Uaktualniono: 25.11.2019 / Sekcja: / pdf
stacja ładowania Wiz. materiały PKM w Gliwicach

Już niebawem po gliwickich ulicach będą jeździć ekologiczne, zeroemisyjne elektrobusy. PKM Gliwice otrzymało 26,9 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej na zakup dziesięciu elektrycznych autobusów i budowę stacji ładowania. To 85 procent wartości zamówienia. W sumie PKM na zakup nowych pojazdów i stacje przeznaczy 39,1 mln zł.

PKM to jeden z 13 podmiotów, które otrzymały wsparcie z Centrum Unijnych Projektów Transportowych. Gliwicom przypadnie 26,9 z 460 mln zł. Pieniądze umożliwią zakup trzech autobusów 18-metrowych i siedem 12-metrowych oraz budowę stacji do elektrycznego ładowania pojazdów. Dzięki unijnemu wsparciu przetarg zostanie ogłoszony w 2020 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, nowe pojazdy wyjadą na gliwickie ulice w 2021 r. Nowe autobusy będą kursować jako A4 miedzy zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676.

Również w 2021 r. mają być gotowe stacje ładowania. Jako pierwsza zostanie wybudowana stacja transformatorowa na terenie zajezdni przy ul. Chorzowskiej. Powstanie 10 stanowisk powolnego ładowania autobusów i jedno do ładowania szybkiego o mocy 200 kW. Nieco później, przy ul. Nowy Świat oraz Czapli, staną dwie rozdzielnie zasilające ładowarki szybkiego ładowania. Obok będą miejsca do parkowania i ładowania autobusów. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking