Aktualności | Nie dajmy się rakowi piersi

Nie dajmy się rakowi piersi

Opublikowane: 26.10.2010 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

Od kilku lat na terenie całego kraju realizowany jest program wczesnego wykrywania raka piersi, finansowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Każda kobieta w wieku od 50 do 69 lat ma prawo do bezpłatnego badania mammograficznego raz na dwa lata. Nie jest potrzebne skierowanie lekarskie! W Gliwicach można zgłosić się do jednej z dwóch pracowni mammograficznych.
Mammografia jest rentgenowskim badaniem piersi i najlepszym obecnie sposobem wykrywania raka w jego wczesnym etapie rozwoju (szczególnie u pań po menopauzie) – przekonują specjaliści. Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Jedynymi dokumentami niezbędnymi do jego przeprowadzenia są: dowód tożsamości z numerem PESEL, karta chipowa lub dokument potwierdzający ubezpieczenie zdrowotne, a także – jeśli to możliwe – zdjęcie z poprzedniej mammografii. Badanie jest bezpłatne, gdy od ostatniego badania finansowanego przez NFZ upłynęły pełne dwa lata lub rok, jeśli ktoś z najbliższej rodziny pacjentki zachorował na raka piersi. Należy pamiętać, że z udziału w programie wykluczone są panie leczone z powodu rozpoznanego raka piersi.
Dlaczego warto poddać się mammografii? Odpowiedź jest jedna – wczesna diagnoza oraz odpowiednia terapia pozwalają na całkowite wyleczenie. W krajach Europy zachodniej regularnym badaniom mammograficznym poddaje się 70 – 80% kobiet. W Polsce, pomimo intensywnej kampanii informacyjnej, robi to zaledwie 40% pań w wieku od 50 do 69 lat. – W Gliwicach w 2010 r. bezpłatną mammografię wykonało niecałe 3 tys. gliwiczanek z ponad 28 tys. uprawnionych – informuje Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UM. Statystyki krajowe wskazują zaś, że rocznie około 12 tys. Polek dowiaduje się, że ma raka piersi, z czego blisko połowa umiera. Głównym powodem tak wysokiej umieralności jest zbyt późne zgłoszenie się do lekarza.
Dajmy sobie szansę na długie życie! Nie zaniedbujmy badań. W Gliwicach można zgłosić się do jednej z dwóch pracowni mammograficznych: w Centrum Radiologii i Diagnostyki Obrazowej, ul. Księcia Ziemowita 1, tel. 32/231-49-19 (badania są tam wykonywane codziennie w godzinach od 8.00 do 16.00) oraz w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie, ul. Wybrzeże Armii Krajowej 15, tel. 32/278-91-38. Badania są tam prowadzone codziennie w godzinach od 8.00 do 18.00. Pracownia mammograficzna znajduje się na terenie Zakładu Radiodiagnostyki (I piętro budynku szpitalnego). Rejestracja i przyjmowanie kobiet odbywają się na bieżąco. Rejestracja jest czynna do godz. 17.00. Co ważne, wszystkie panie, u których zostaną wykryte niepokojące zmiany, mają zapewnioną dalszą bezpłatną diagnostykę w ramach programu NFZ – podkreśla Beata Jeżyk z Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UM.
Dodatkowe informacje na temat diagnostyki, leczenia oraz programu wczesnego wykrywania raka piersi można znaleźć na stronie internetowej www.raksutka.org lub uzyskać pod numerem tel. 32/278-96-73. (kik)