Naukowcy z Politechniki Śląskiej nagrodzeni za wynalazki i innowacje

Uaktualniono: 13.06.2019 / Sekcja: / pdf
wyróżnienia dla naukowców z Politechniki Śląskiej fot. Politechnika Śląska

Aż cztery rozwiązania zgłoszone przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej zostały nagrodzone w konkursie podczas XII Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG. Prezentowane są tam rozwiązania, które odpowiadają na problemy dzisiejszego świata.

Podczas targów INTARG wynalazcy z całego świata prezentują najnowocześniejsze rozwiązania z różnych branż i dziedzin, między innymi medycyny, inżynierii, ekologii. Można się na nich zapoznać z nowymi urządzeniami dla przemysłu, technologiami komputerowymi czy też rozwiązaniami poprawiającymi bezpieczeństwo, jakość i higienę życia. Integralną częścią wydarzenia jest uroczysta gala wręczenia nagród w konkursie INTARG.

W tegorocznej edycji jury nagrodziło cztery rozwiązania zgłoszone przez Centrum Innowacji i Transferu Technologii Politechniki Śląskiej. Złoty medal, Puchar Przewodniczącego Jury oraz Puchar Prezesa Polskiej Izby Ekologii zdobył sposób odzyskiwania surowców z opakowań po napojach typu TetraPak opracowany przez zespół naukowców z Wydziału Chemicznego. Z kolei urządzenie mikroprzepływowe uFluidix i sposób prowadzenia hodowli komórkowych 3D w warunkach odzwierciedlających środowisko in vivo zdobyło złoty medal i nagrodę specjalną Chorwackiego Stowarzyszenia Wynalazców. Kolejne złoto otrzymał nanostrukturalny włóknisty materiał kompozytowy oraz sposób jego wytwarzania. Platynowym medalem uhonorowano syntetyczną, wewnątrzustrojową protezę przełyku oraz sposób jej wykonania.

 Jury konkursu oceniając zgłoszone rozwiązania, brało pod uwagę poziom innowacyjności, zapotrzebowanie rynku na dany produkt, możliwości wdrożenia i komercjalizacji oraz efekty ekonomiczne i społeczne. Każda innowacja była także porównywana z odpowiednikami światowymi. Gratulujemy sukcesów. (aś)

 

wyróżnienia dla naukowców z Politechniki Śląskiej
fot. Politechnika Śląska
zespół pod kierunkiem prof. Zawadiaka, który opracował metodę odzyskiwania surowców z opakowań typu TetraPak
fot. A. Świderska/UM Gliwice
wyróżnienia dla naukowców z Politechniki Śląskiej fot. Politechnika Śląska
zespół pod kierunkiem prof. Zawadiaka, który opracował metodę odzyskiwania surowców z opakowań typu TetraPak fot. A. Świderska/UM Gliwice

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking