Aktualności | Muzyczna podróż z Bachem

Muzyczna podróż z Bachem

Muzyczna podróż z Bachem

Opublikowane: 28.08.2012 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Dobiega końca XIII Gliwicki Festiwal Bachowski.

Przed nami ostatnie dwa spotkania z dziełami wielkich kompozytorów w mistrzowskim wykonaniu. 30 sierpnia o godz. 19.30 w kościele pw. Wszystkich Świętych (ul. Kościelna) wystąpią klawesynistki Elżbieta Stefańska i Mariko Kato, skrzypaczka Anna Śliwa i flecista Tomasz Potaczek.
– W czasach Jana Sebastiana o obliczu muzyki europejskiej decydowały dwie nacje: Francuzi i Włosi. Konglomerat inspiracji płynących z tych właśnie krajów decyduje w dużej mierze o niepowtarzalności i niezwykłości bachowskiego dzieła. Dlatego też podczas dwóch ostatnich koncertów festiwalowych chcemy umożliwić słuchaczom odbycie muzycznych podróży z Bachem właśnie na zachód i południe ówczesnej Europy. Ponownie zaprosiliśmy do Gliwic wielką damę światowego klawesynu – Elżbietę Stefańską. Jej niezwykła, porywająca osobowość i temperament artystyczny urzekają niezmiennie od lat miłośników muzyki na wszystkich kontynentach. Wspólnie z grupą krakowskich muzyków oraz swoją japońską uczennicą wykona program, w którym dzieła Jana Sebastiana i jego najstarszego syna Wilhelma Friedemanna skonfrontowane zostaną z muzyką największego francuskiego mistrza opery, baletu i klawesynu Jeana Philippa Rameau – zapowiada Piotr Oczkowski, dyrektor festiwalu.
Gwiazdą ostatniego koncertu tegorocznej edycji festiwalu będzie natomiast światowej sławy barokowy oboista Frank de Bruine. W towarzystwie: Aureliusza Golińskiego (I skrzypce), Violetty Szopy-Tomczyk (II skrzypce), Pawła Stawarskiego (altówka), Anny Katyńskiej (wiolonczela) i Anny Firlus (klawesyn) zagra 4 września w kościele pw. Wszystkich Świętych.
– Frank de Bruine regularnie koncertuje i nagrywa płyty dla największych światowych wytwórni, współpracując z tak znakomitymi zespołami, jak Academy of Ancient Music czy Orchestra of the Eighteenth Century. Szczególne uznanie melomanów i krytyków przyniosły mu nagrania koncertów obojowych Vivaldiego i Albinoniego dokonane właśnie z AAM pod kierownictwem Christopher’a Hogwood’a. Niepowtarzalną okazję wysłuchania tych utworów w żywym wykonaniu będzie miała gliwicka publiczność podczas finałowego koncertu – przekonuje Piotr Oczkowski. Początek – godz. 19.30.
Bilety można nabyć w Centrum Informacji Turystycznej i Kulturalnej (ul. Dolnych Wałów 3) oraz w dniu występu – w miejscu imprezy na godzinę przed jego rozpoczęciem. Szczegółowe informacje na temat festiwalu można znaleźć na stronie www.kikgliwice.com. (bom)