Aktualności | Muzeum zaprasza

Muzeum zaprasza

Muzeum zaprasza

Opublikowane: 11.04.2013 / Sekcja: Miasto  Rozrywka  Kultura 

Czy dawniej rodziny zawsze były liczne? Kto zaprojektował kościół pw. Chrystusa Króla przy ul. Okrzei? Co ma wspólnego Kubuś Puchatek z taoizmem? Odpowiedzi na te pytania będzie można poznać podczas wykładów, na które zaprasza Muzeum w Gliwicach.

13 kwietnia w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a) szykują się „Spory z historią”. Najbliższy wykład z tego cyklu poświęcony będzie populacji i jej liczebności. – Alarmująco niska dzietność i wydłużanie się życia ludzkiego to w dzisiejszych czasach istotne zagadnienia. O tym, kiedy i jak doszło do wielkiej historycznej zmiany – od bardzo wysokich do bardzo niskich poziomów płodności i umieralności – a także o tym, czy faktycznie dawniej rodziny zawsze były liczne, będzie mówił Bartosz Ogórek, badacz zagadnień z dziedziny demografii historycznej na Uniwersytecie Jagiellońskim – zachęcają gliwiccy muzealnicy. Początek – godz. 16.00.
Dzień później w tym samym miejscu odbędzie się wykład z cyklu „Gliwice na ich drodze”. Dr inż. arch. Tomasz Wagner z Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej opowie o jednej z gliwickich budowli i jej architektach.
Lata dwudzieste i trzydzieste XX w., zwłaszcza w architekturze niemieckiej, były okresem przenikania się rozmaitych nurtów i tendencji. Narodzinom nowoczesnej architektury towarzyszył rozwój wielkich indywidualności, tworzących własne koncepcje projektowania architektonicznego. W Gliwicach zobrazować to można na przykładzie kościoła pw. Chrystusa Króla – przekonują organizatorzy spotkania.
Pierwsze koncepcje tego kościoła stworzył wybitny twórca architektury sakralnej dwudziestolecia międzywojennego, Dominikus Böhm z Kolonii. Po kilku latach odmienną wizję zaprezentował Karl Mayr i to jego dzieło możemy dziś podziwiać przy ulicy Okrzei. Twórczość zarówno Böhma, jak i Mayra, odznacza się połączeniem motywów tradycyjnych i cech dwudziestowiecznego modernizmu i ekspresjonizmu. Zaprojektowane przez Böhma świątynie w Neu-Ulm, klasztor na Górze św. Benedykta kolo Vaals czy Gross Welzheim stanowiły krok ku oderwaniu się od stylistyki historycznej, ku interpretowaniu tradycji poprzez proporcje bryły, materiał, światłocień. Doprowadzi to do powstania kościołów kluczowych dla architektury sakralnej przed rokiem 1945 (m.in. św. Engelberta w Köln-Riehl, będącego pierwszym nowoczesnym kościołem w Kolonii), a zarazem rozwinięcia jednej z dwóch wizji gliwickiej świątyni. W latach trzydziestych, kiedy realna stała się budowa obiektu, nie powrócono do koncepcji Böhma, lecz zaangażowano w projekt Karla Mayra z Wiednia. Jego kościół Chrystusa Króla stanowi dzieło oryginalne i osadzone w nurcie epoki. Więcej o samej budowli i jej architektach będzie można dowiedzieć się 14 kwietnia w Willi Caro. Wykład rozpocznie się o godzinie 16.00.
Wraz z nadejściem wiosny do Willi Caro powraca filozofia. Pierwsza po przerwie prelekcja z cyklu „Zofia w Muzeum” poświęcona będzie taoizmowi. – By przybliżyć istotę tego filozoficzno-etycznego systemu, który narodził się w Chinach na przełomie VII i VI wieku p.n.e., sięgniemy do Tao Te King – w wolnym tłumaczeniu – Księgi Drogi i Cnoty. Jej autorem ma być mityczny twórca taoizmu – Lao Tsy. Ale nie tylko do niej. W zrozumieniu Drogi, jaką jest tao i zasady „niedziałania”, dzięki której można pozostać w harmonii z uniwersum, pomoże nam postać Kubusia Puchatka. O tym, co miś o bardzo małym rozumku ma wspólnego z mędrcami Wschodu, mowa będzie 16 kwietnia po godzinie 17.00. Oczywiście przy filiżance zielonej herbaty – zachęca Ewa Chudyba, historyk filozofii Muzeum w Gliwicach, która poprowadzi wtorkowy wykład.
Na wszystkie muzealne wykłady wstęp jest wolny. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.gliwice.pl. (bom)