Aktualności | Młodzi gliwiczanie mistrzami świata

Młodzi gliwiczanie mistrzami świata

Młodzi gliwiczanie mistrzami świata

Opublikowane: 31.05.2022 / Sekcja: Miasto 

Uczniowie gliwickiej Szkoły Podstawowej FILOMATA zdobyli tytuł Mistrza Świata w międzynarodowym konkursie Odyseja Umysłu, którego finał odbył się w Stanach Zjednoczonych.

Każdego roku w Odysei Umysłu bierze udział kilkadziesiąt tysięcy uczniów i studentów z całego świata. Przygotowania do finału trwają przez cały rok. Na początku roku szkolnego uczniowie poszczególnych szkół otrzymują temat konkursowy, który muszą przygotować. Jest to problematyczne zagadnienie długoterminowe, które muszą rozwiązać i zaprezentować w formie spektaklu. Zadania przypominają pobyt w pokojach zagadek i łączenie poszczególnych elementów układanki w jedną całość.

Uczniowie z FILOMATY mieli do rozwiązania problem techniczny, którego efekt zaprezentowali podczas przygotowanego przez siebie spektaklu o perypetiach grupy postaci pragnących wydostać się z tajemniczego pomieszczenia. Aby to się udało skonstruowane przez drużynę pojazdy musiały zdobyć cztery wskazówki wykonując cztery różne zadania. Ostatnia wskazówka pozwoliła ekipie opuścić „pokój zagadek” i poznać skrywaną tajemnicę.

Dodatkowo uczestnicy zmierzyli się również z problemem spontanicznym, zadaniem-niespodzianką, którego treści nie znali do ostatniej chwili, a rozwiązanie tworzyli w zaledwie kilka minut. Gliwicka drużyna – Hania, Jaś, Marcelina, Martyna, Monika i Zosia – okazała się najmocniejsza w swej kategorii i zdobyła dla Gliwic tytuł Mistrza Świata.

Ideą Odysei Umysłu jest rozwój zdolności twórczych, kreatywności i krytycznego myślenia u młodych ludzi poprzez radzenie sobie z rozbieżnymi problemami, czyli takimi, które można rozwiązać na wiele sposobów. Odyseusze łamią schematy, uczą się marzyć odważnie, myśleć samodzielnie i nieszablonowo, tworzyć oryginalne i efektywne rozwiązania. W konkursie napotykają na wyzwania, które wymagają łączenia w praktyce wiedzy i wyobraźni, nauki i sztuki, rąk i umysłów. Wszystkim uczestnikom konkursu serdecznie gratulujemy. (mf)

 

Zwycięska drużyna i organizatorzy