Aktualności | Mistrzostwa Świata Siatkarek. Serbia za silna dla Polski

Mistrzostwa Świata Siatkarek. Serbia za silna dla Polski

Opublikowane: 05.10.2022 / Sekcja: Miasto  Sport

Reprezentacja Polski zaczęła drugą fazę mistrzostw świata od porażki z Serbią, jedyną niepokonaną drużyną w turnieju. Na razie dla polskich siatkarek za silną.

Po pierwszej grupowej części turnieju niepokonane pozostały dwie drużyny: Włochy i Serbia. Ta pierwsze znalazła pogromcę, a była nią Brazylia. Polki mogły przerwać serię obrończyń tytułu. Początek nie był jednak najlepszy w wykonaniu Biało-Czerwonych, które przegrywały 15:21. Stefano Lavarini prosił swoje podopieczne o więcej agresji i nasze siatkarki posłuchały. Pogoń była niesamowita. Agnieszka Korneluk blokowała, atakowała i posyłała trudne serwy, a jej koleżanki grały najlepiej, jak potrafią. Polska zmniejszyła straty do dwóch punktów, ale Serbki miały dwa setbole (22:24). 23. punkt zdobyła Magdalena Stysiak, a kolejny – blokiem – Klaudia Alagierska-Szczepaniak.  Więcej się nie udało, bo rywalki miały też szczęście i serwująca Jovana Stevanović trafiła piłką w uchylającą się Olivię Różański.

Serbki są świetnym zespołem, a największy atut mają na pozycji atakującej. To Tijana Bosković. Są trenerzy uważający, że w najwyższej formie poradziłaby sobie nawet w męskiej siatkówce. Może nie w najlepszych klubach, ale w tych średnich na pewno. W pierwszym secie miała 60-procentową skuteczność, mimo że Polki były przygotowane na to, że do niej pójdzie piłka. Blok nie stanowił dla Bosković większego problemu, oczywiście przy dobrej wystawie.

Nasze siatkarki w końcówce pierwszego seta pokazały, że są w stanie przeciwstawić się bardzo mocnym rywalkom. Nie można było jednak pozwolić sobie nawet na chwilę słabości czy błędy, bo Serbki natychmiast to wykorzystywały. Tak było w drugiej partii, kiedy Polska przegrywała 11:18, by zbliżyć się na trzy punkty (16:19). Wtedy jednak Alagierska-Szczepaniak po czasie popsuła zagrywkę, Stysiak zaatakowała w aut, a rywalki szansy nie zmarnowały i prowadziły 2:0.

O trzecim secie można napisać: miłe złego początki. Polska po raz pierwszy zaczęła od prowadzenia, jednak później było już tylko gorzej. Gdy Serbia miała kłopoty, korzystała z bezpiecznika w postaci Bosković. Biało-Czerwone starały się, jednak rywalki nie pozwoliły na wiele i wygrały zasłużenie, bo po prostu są silniejszym zespołem.

W środę 5 października o godz. 20.30 Polska zagra w łódzkiej Atlas Arenie z USA, które pierwszym spotkaniu drugiej fazy pokonało Dominikanę 3:1.

Plan kolejnych meczów reprezentacji Polski

• 7 października: Polska - Kanada (20:30)
  • 8 października: Polska - Niemcy (20:30)

Po czterech rundach wyłoniona zostanie najlepsza ósemka (po cztery drużyny z grupy E i „polskiej” grupy F), która w ostatniej fazie mistrzostw walczyć będzie systemem pucharowym, od ćwierćfinałów.

Przypomnijmy, że w Gliwicach, jako jednym z trzech polskich miast – gospodarzy Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Kobiet 2022, organizowane będą dwa spotkania ćwierćfinałowe (11 października, godz. 17.30 i 20.30) i półfinał mistrzostw (12 października, godz. 20.30). Sprzedaż wejściówek na spotkania w Arenie Gliwice prowadzi już portal eBilet.pl.