Aktualności | Kto będzie odbierał odpady? Miasto ogłosiło przetarg. Gliwiczanie zdecydują o sposobie naliczania opłat

Kto będzie odbierał odpady? Miasto ogłosiło przetarg. Gliwiczanie zdecydują o sposobie naliczania opłat

fot. pexels / zdjęcie poglądowe

Kto będzie odbierał odpady? Miasto ogłosiło przetarg. Gliwiczanie zdecydują o sposobie naliczania opłat

Opublikowane: 03.10.2024 / Sekcja: Miasto  Gospodarka 

Do 18 października do godz. 9.00 przyjmowane będą oferty firm, które chcą zająć się w przyszłym roku odbiorem odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych na terenie Gliwic. Realizacja zadania ma przebiegać podobnie jak do tej pory, ale w kolejnych latach możliwe są zmiany. Miasto przygotuje w najbliższym czasie plan dotyczący odbioru odpadów w następnych latach tak, aby był jak najkorzystniejszy dla mieszkańców. Przeprowadzona zostanie także szeroka kampania informacyjna dotyczącą wszystkich możliwych sposobów naliczania opłat za „śmieci”.

Przetarg został ogłoszony na okres 12 miesięcy – od stycznia do grudnia 2025 roku i dotyczy odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości zamieszkałych (jednorodzinnych i wielorodzinnych) zgodnie z określonymi harmonogramami, a także ich transportu oraz zagospodarowania. 

Pamiętaj o segregowaniu!

Mieszkańcy powinni segregować odpady, aby jak największa ich część mogła być poddana recyklingowi i wykorzystana. To oczywiste ze względu na ekologię, ale pamiętajmy też, że miasto musi osiągać określone przepisami, coraz wyższe poziomy recyklingu – w przeciwnym razie czekają kary finansowe obciążające nasz wspólny, miejski budżet.  

Osobno trzeba segregować następujące rodzaje odpadów komunalnych: 

  • tworzywa sztuczne, metal i opakowania wielomateriałowe; 
  • papier;
  • szkło; 
  • odpady pozostałe po segregacji (zmieszane);
  • odpady wielkogabarytowe;
  • bioodpady.

W nieruchomościach jednorodzinnych odpady odbierane będą – jak dotąd – co 2 tygodnie, a odpady wielkogabarytowe na zgłoszenie mieszkańca ustalonym terminie. Natomiast w nieruchomościach wielorodzinnych – w zależności od liczby lokali mieszkalnych – odbiór odbywa się 1 do 3 razy w tygodniu, a w przypadku wielkich gabarytów co 2 tygodnie. 

Co „na śmietnik”, co do PSZOK?

Wybrana w przetargu firma musi być przygotowana do przyjęcia odpadów w każdej ilości, a jedyny limitowany ich rodzaj to bioodpady. Ich większą ilość należy dostarczyć do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów przy ul. Rybnickiej 199B, gdzie przyjmowane są od gliwiczan bez opłat. Także w PSZOK oddać można odpady, które nie mogą trafiać do pojemników czy worków pod domami, w tym opony, odpady niebezpieczne czy elektroodpady. W tym ostatnim przypadku warto korzystać także z regularnych zbiorek prowadzonych cyklicznie w dzielnicach. 

Odpady od mieszkańców nie mogą być mieszane przy odbiorze, dlatego wykonawca musi dysponować odpowiednimi pojazdami, w których każda frakcja transportowana jest osobno. Jego zadaniem jest również zadbanie o ich zagospodarowanie – musi dostarczać je do odpowiednich miejsc i instalacji, gdzie są poddawane przetworzeniu i recyklingowi w celu dalszego wykorzystywania. Tylko niewielka część trafia ostatecznie na składowisko, ale i to ma się w przyszłości zmienić.

Dla środowiska, dla mieszkańców

Odpady, które nie nadają się obecnie do dalszego do przetworzenia, mają trafiać – po zakończeniu inwestycji – Parku Zielonej Energii, który powstanie w Gliwicach. Nowoczesny kocioł wielopaliwowy pozwoli na innowacyjne pozyskiwanie z nich energii. Przygotowania do realizacji inwestycji są już zaawansowane, ale miasto rozważa równolegle jeszcze inne działania na rzecz poprawy efektywności wykorzystywania odpadów komunalnych. Miasto przeprowadzi także szeroką kampanię informacyjną dotyczącą wszystkich dopuszczalnych sposobów naliczania opłat za „śmieci” i przedstawi mieszkańcom zalety i wady każdej z nich. Następnie to gliwiczanie zdecydują, która forma naliczania opłat jest najkorzystniejsza. (al)