Aktualności | Kolejne wyniesione przejścia dla pieszych

Kolejne wyniesione przejścia dla pieszych

Ul. Sienkiewicza. Fot. materiały ZDM

Kolejne wyniesione przejścia dla pieszych

Opublikowane: 18.09.2023 / Sekcja: Miasto 

Na gliwickich ulicach wdrażane są kolejne rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo mieszkańców. W mieście wprowadzane są strefy 30, budowane są też wyniesione przejścia dla pieszych. Obecnie prace trwają na ul. Dubois. 

Wyniesione przejścia dla pieszych powstają w miejscach, które wymagają szczególnego zabezpieczenia, m.in. w pobliżu szkół i przedszkoli, parków, punktów usługowych czy handlowych, kościołów. To skuteczne rozwiązania, które powstrzymują kierowców przed wjeżdżaniem z impetem na pasy. Takie przejścia zbudowano ostatnio w ramach projektu „Bezpieczny pieszy w Gliwicach” przy ul. Okrzei, Elsnera, Beskidzkiej i Gierymskiego, Orląt Śląskich, Królowej Bony i Sienkiewicza. Jeszcze w tym roku powstaną kolejne. W sumie będzie ich 10. 

Obecnie takie rozwiązanie wdrażane jest na ul. Dubois. W związku z pracami, które potrwają do końca września, nie ma możliwości przejazdu od ulicy Zwycięstwa do ronda Byliny. Objazd dla pojazdów jadących od ulicy Zwycięstwa wyznaczono ulicą Bohaterów Getta Warszawskiego w kierunku placu Piastów, dalej w prawo na Drogową Trasę Średnicową, skąd kierowcy muszą zjechać do ronda Byliny i dalej do ulicy Dubois zgodnie z wyznaczonym objazdem.  

Budowa wyniesionych przejść w Gliwicach realizowana jest w ramach programu pod nazwą „Bezpieczny pieszy – budowa 10 wyniesionych przejść dla pieszych w Gliwicach w systemie zaprojektuj i wybuduj”. Na jego realizację miasto uzyskało dofinansowanie ze środków Funduszu Spójności (w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020), w wysokości ponad 452 tys. zł (budowa przejść będzie kosztować ponad 587 tys. zł). (mf)
 

Ul. Królowej Bony logotyp unijny