Kolejna ulica w nowym świetle

Dodano: 07.05.2019 / Sekcja:
oświetlenie Fot. M.Baranowski

Rozpoczęły się przygotowania do kolejnego etapu projekt Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego. W najbliższym czasie nowe oświetlenie zostanie wybudowane przy ul. Tarnogórskiej. Unikalny na skalę kraju kompleksowy projekt porządkujący oświetlenie w mieście  konsekwentnie wdrażany jest w Gliwicach już od sześciu lat.

Stare oprawy sodowe przy ul. Tarnogórskiej zostaną zastąpione ekologicznymi i energooszczędnymi LED-owymi, wymienione zostaną oprawy i słupy oświetleniowe oraz kable zasilające. Trwa postępowanie przetargowe.

Obecnie oświetlenie ul. Tarnogórskiej, należące do firmy Tauron, jest mocno wyeksploatowane. Nowe, wyglądem ma nawiązywać do oświetlenia przy ul. Bojkowskiej, Pszczyńskiej, Akademickiej, Kujawskiej, Panewnickiej, Kopalnianej oraz na Drogowej Trasie Średnicowej.

Dotychczas, w ramach projektu, zostały wymienione  oprawy m.in. przy ul. Zwycięstwa, Wrocławskiej, Częstochowskiej, Kochanowskiego, Łużyckiej, Piwnej, Konarskiego, Lipowej, Warszawskiej, Wybrzeże Wojska Polskiego, Pszczyńskiej, Akademickiej, Kujawskiej, Bojkowskiej, Kopalnianej, Górnych Wałów, Daszyńskiego, Zawiszy Czarnego, Kościuszki, Andersa, Mikołowskiej, Jana Pawła II, Zygmunta Starego, Andersa oraz na Sikorniku i przy Drogowej Trasie Średnicowej. Do końca 2019 r. planowana jest budowa nowego oświetlenia również przy ul. Rybnickiej i Dworcowej.

To pierwszy w Polsce projekt kompleksowego oświetlenia całego miasta z wykorzystaniem światła o różniej barwie. Na obrzeżach Gliwic i głównych szlakach komunikacyjnych światło jest jaśniejsze, w ścisłym centrum cieplejsze, niemal pomarańczowe. Nowe lampy stwarzają niepowtarzalny klimat i ułatwiają orientację w przestrzeni publicznej. Dodatkową zaletą systemu jest oszczędność w eksploatacji urządzeń oświetleniowych. Koszt projektu Eko-światło w Gliwicach – Modernizacja i budowa oświetlenia ulicznego wynosi ponad 14 mln zł, z czego ponad 10 mln zł zostało wydane z budżetu miejskiego, a ponad 4 mln zł to dofinansowanie UE. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking