Kodowali z Gigantami

Dodano: 26.02.2021 / Sekcja:
dzieci przy komputerach Fot. materiały organizatorów

Niemal 10 tys. młodych osób wzięło udział w warsztatach programowania „Koduj z Gigantami”. Wydarzenie odbyło się pod honorowym patronatem prezydenta Gliwic.

Po trzech tygodniach zakończyła się ósma edycja największej bezpłatnej ogólnopolskiej społecznej akcji edukacyjnej Monsteriady „Koduj z Gigantami”. W tym czasie ponad 9 tys. uczestników z Polski i niemal tysiąc z Chorwacji i Słowacji wzięło udział w stacjonarnych i internetowych zajęciach z podstaw programowania w środowiskach Minecraft Code Connection, Scratch, App Inventor oraz C# w Visual Studio.

To jedno z największych wydarzeń programistycznych w historii Polski. Nauka programowania to – obok nauki języków obcych – drugi filar edukacji. Kodowanie wpływa na obszary mózgu odpowiadające za pamięć roboczą, pamięć semantyczną, uwagę i naukę języków. Rozwija też umiejętność samodzielnego i logicznego myślenia, kreatywność, cierpliwość, dociekliwość, umiejętność pracy w grupie, opanowanie i zaangażowanie. Dlatego warto się go uczyć. Jesteśmy dumni z tak olbrzymiego zainteresowania kodowaniem wśród dzieci i młodzieży. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania – mówi  Dawid Leśniakiewicz, współorganizator „Koduj z Gigantami” i współwłaściciel szkoły Giganci Programowania.

Wydarzenie ma propagować naukę programowania wśród dzieci i młodzieży oraz promować nowe rozwiązania technologiczne. Program obejmuje stworzenie własnej gry komputerowej i aplikacji mobilnej, a także zapoznanie się z podstawami jednego z języków programowania. Organizatorem akcji „Koduj z Gigantami” jest szkoła Giganci Programowania z oddziałami m.in. w Hiszpanii, Chorwacji i Słowacji, a partnerem społecznym warsztatów są Hakersi - ogólnopolska społeczność tworzona przez Fundację Sarigato, która przez naukę nowych technologii i kompetencji cyfrowych wspiera dzieci w usamodzielnianiu się.

Uwielbiam Minecrafta i wreszcie mogłem sam się przekonać, że tworzenie gier jest nawet ciekawsze niż samo granie – podsumowuje wydarzenie 9-letni Oskar z Kielc.

Bardzo ciekawie prowadzone zajęcia. Swoją pierwszą stronę internetową z zaprojektowanymi przeze mnie grami stworzyłem w wieku 9 lat, a teraz chciałbym nauczyć się tworzyć zaawansowane gry i aplikacje, które przydadzą się społeczeństwu – dodaje 15-letni Vedran z Chorwacji.

Monsteriada „Koduj z Gigantami” to także konkurs na najciekawszy projekt programistyczny dla uczestników warsztatów, w którym do wygrania są cenne nagrody, m.in. laptopy, fotele gamingowe, myszki, klawiatury oraz kursy semestralne w szkole Giganci Programowania. Regulamin konkursu znajduje się na stronie www.kodujzgigantami.pl.

Kolejna edycja Koduj z Gigantami odbędzie się we wrześniu. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie:

www.giganciprogramowania.edu.pl/wydarzenia/koduj-z-gigantami

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking