Aktualności | Już jutro 49. Memoriał Zenona Sęka

Już jutro 49. Memoriał Zenona Sęka

Fot. materiały organizatora

Już jutro 49. Memoriał Zenona Sęka

Opublikowane: 14.06.2024 / Sekcja: Miasto  Sport 

Około 500 lekkoatletek i lekkoatletów z 70 polskich klubów w najbliższą sobotę zamelduje się na gliwickiej Arenie Lekkoatletycznej przy ul. Syriusza, aby rywalizować podczas 49. Memoriału Zenona Sęka. Ich sportowe zmagania w biegach na krótkich i długich dystansach, skokach w dal, wzwyż i trójskokach, pchnięciach kulą oraz rzutach dyskiem i oszczepem będzie można podziwiać z trybun – wstęp wolny!

Zawody organizowane przez Gliwicki Klub Sportowy Piast Gliwice we współpracy z Miastem Gliwice i Śląskim Związkiem Lekkiej Atletyki odbędą się 15 czerwca na Arenie Lekkoatletycznej im. Eugeniusza Bieniasza przy ul. Syriusza 30 na osiedlu Kopernika. Start konkurencji zaplanowano na godz. 16.00. 

Memoriał uczci pamięć Zenona Sęka – głównego twórcy gliwickiej lekkiej atletyki i wychowawcy rekordzistki świata Ewy Gryzieckiej. Impreza rozgrywana jest w naszym mieście od 49 lat. Początkowo odbywała się na stadionie przy ul. Okrzei i miała charakter międzynarodowy. Jednak w związku z wybudowaniem na Zatorzu nowego obiektu, który nie posiadał bieżni, przez kolejnych 6 lat memoriał rozgrywano w formie zawodów szkolnych. Pierwotną rangę impreza odzyskała dzięki powstaniu w Gliwicach nowoczesnej areny lekkoatletycznej na osiedlu Kopernika, gdzie odbywa się do dziś. 

Na liście startowej nie brakuje reprezentantek i reprezentantów Polski, zarówno z kadry seniorskiej, jak i juniorskiej, takich jak Magdalena Stefanowicz – wicemistrzyni Europy w sztafecie 4 × 100 m oraz srebrna medalistka Mistrzostw Świata juniorów z 2017 roku, która pobiegnie w sprintach czy Patryk Kamionek – mistrz Polski juniorów, obecnie reprezentant Polski, który będzie skakał w dal.

W tym roku zawodnicy i zawodniczki z rocznika 2011 i starsi – również posiadający klasy mistrzowskie – zmierzą się w biegach na 100, 200, 400, 800 m (kobiety i mężczyźni), 1500 m (kobiety) i 3000 m (mężczyźni), biegach na 400 m przez płotki, skokach w dal, wzwyż i trójskokach (kobiety), pchnięciu kulą oraz rzutach dyskiem i oszczepem (mężczyźni). 

24 najlepszych sportowców, w tym 12 zawodników i 12 zawodniczek, oprócz pamiątkowych medali i koszulek otrzyma także nagrody finansowe w wysokości od 300 do 1200 zł.

Zadanie zostało dofinansowane z budżetu Miasta Gliwice i Samorządu Województwa Śląskiego. (ml/piast.gliwice.pl)