Aktualności | Jednostka Wojskowa Agat obchodzi swoje święto

Jednostka Wojskowa Agat obchodzi swoje święto

Fot. materiały Jednostki Wojskowej Agat

Jednostka Wojskowa Agat obchodzi swoje święto

Opublikowane: 28.06.2024 / Sekcja: Miasto 

Trzynaście lat temu w Gliwicach powołano Jednostkę Wojsk Specjalnych – AGAT. W piątek, 28 czerwca, z tej okazji na terenie koszar przy ul. Andersa odbył się uroczysty apel w którym uczestniczył zastępca prezydent Gliwic Jarosław Zięba. 

Żołnierze Agatu często nazywani są polskimi Rangersami. Operatorzy są przygotowani do samodzielnej realizacji pełnego spectrum operacji specjalnych, takich jak: rozpoznanie specjalne, wsparcie militarne, akcje bezpośrednie. Aby dostać się w szeregi Agatu, potrzebna jest nie tylko siła fizyczna, ale też odporność psychiczna, co sprawdzane jest podczas trudnej i wyczerpującej selekcji. Żołnierze przechodzą szkolenie m.in. górskie, spadochronowe, wysokościowe, snajperskie i pirotechniczne w różnych warunkach terenowych i klimatycznych.

Jednostka Agat pełni istotną rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa Polski i Polaków. Dzięki zaangażowaniu żołnierzy oraz odpowiedzialnej służbie, w ciągu trzynastu lat stała się istotną częścią Sił Zbrojnych RP. Jestem dumny, że to właśnie Gliwice są siedzibą tej wyjątkowej jednostki. Dziękuję żołnierzom i pracownikom cywilnym Agat-u za ciężką i ofiarną służbę, za odwagę, zaangażowanie i poświęcenie, za gotowość do obrony kraju – mówił podczas uroczystego apelu Jarosław Zięba, zastępca prezydent Gliwic. 

Z okazji święta Jednostki Wojskowej Agat podczas apelu wręczono wyróżnienia od Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, od Dowódcy Komponentu Wojsk Specjalnych oraz Dowódcy JW AGAT. W wydarzeniu uczestniczyli m.in.: gen. dyw. dr inż. Sławomir Drumowicz, wicewojewoda śląski Michał Kopański, posłowie, zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Roman Kochańczyk, komendant śląskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Andrzej Jakubaszek, komendant karpackiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Adam Jopek, dowódcy Jednostek Wojsk Specjalnych i pozostałych jednostek współpracujących z JWA (z kraju i z zagranicy), przedstawiciele służb mundurowych (policji, służby więziennej, SG, straży pożarnej, służby leśnej), a także śląskich i lokalnych firm.

Jednostka Wojskowa Agat podlega dowództwu Komponentu Wojsk Specjalnych. Sformowano ją w Gliwicach w czerwcu  2011 r. Zadaniem żołnierzy Agatu jest wsparcie bojowe pozostałych Jednostek Wojsk Specjalnych, stąd najcięższy sprzęt i uzbrojenie. Pierwszy zespół Agatu rozpoczął działalność w 2014 r., a cała jednostka w 2016 r. Przejęła ona dziedzictwo i tradycję Oddziału Dywersji Bojowej Agat (1943–1944), które starannie kultywuje. Jej patronem został gen. dyw. Stefan Rowecki „Grot”, twórca i komendant główny Armii Krajowej.

Nazwa jednostki nawiązuje do noszącego tę samą nazwę oddziału w ramach KeDywu AK, który podczas II wojny światowej zajmował się likwidacją funkcjonariuszy niemieckiego aparatu bezpieczeństwa. To oni zastrzelili m.in. gen. SS Franza Kutscherę. Warto pamiętać, że wszystkie JWS (Jednostki Wojsk Specjalnych) czerpią tradycję z AK.

Odznaka rozpoznawcza Agatu przedstawia atakującego orła, pod którego szponami widnieje napis „AGAT” i monogram „GS”, symbol Grup Szturmowych Szarych Szeregów Armii Krajowej. U podstawy znajduje się glob ziemski uosabiający gotowość jednostki do podjęcia działań bojowych w obronie interesów Rzeczypospolitej Polskiej w dowolnym miejscu na świecie. Wokół globu nałożony został srebrny wieniec z liści dębowych i laurowych.

Żołnierze jednostki Agat kultywują także historyczne tradycje pododdziałów zasłużonych w trzecim powstaniu śląskim: Grupy Destrukcyjnej Wawelberga i Oddziału Szturmowego kpt. Roberta Oszka. Wykonywały one zadania taktyczne o znaczeniu strategicznym. Na tym również polegają współczesne operacje specjalne prowadzone przez żołnierzy z jednostki Agat. (mf)

 

 

 

 

 

żołnierze żołnierze na placu apelowym żołnierze ze sztandarem żołnierze podczas apelu prezydent Zięba podczas apelu odznaczenia żołnierze