Aktualności | Jak leczyć nowotwory tarczycy?

Jak leczyć nowotwory tarczycy?

Jak leczyć nowotwory tarczycy?

Opublikowane: 06.05.2022 / Sekcja: Miasto 

W Gliwicach goszczą naukowcy i lekarze z całego świata. Podczas trzydniowego Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych „Wokół Raka Tarczycy” dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem m.in. na temat leczenia nowotworów tarczycy i problemów endokrynologicznych. W otwarciu tej ważnej imprezy naukowej uczestniczył prezydent Gliwic Adam Neumann.

W ciągu ostatnich dekad na całym świecie onkolodzy obserwują wzrost zachorowalności na raka tarczycy. Jednocześnie podczas ostatnich dwudziestu lat w medycynie nastąpił ogromny postęp widoczny przede wszystkim na przykładzie nowotworów złośliwych, a rozwój metod obrazowania i badań laboratoryjnych, głównie molekularnych, zwiększył skuteczność diagnostyczną. Naukowcy na całym świecie prowadzą intensywne badania, dzięki którym coraz bliższa staje się wizja ograniczania ingerencji chirurgicznej w leczeniu nowotworów. Dzielą się swoją cenną wiedzą m.in. właśnie podczas takich spotkań, jak w Gliwicach.

Kongres potrwa do 7 maja. Odbywa się w Arenie Gliwice, a jego organizatorem jest zespół Narodowego Instytut Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Gliwicach. Stanowi kontynuację cyklicznej konferencji „Rak Tarczycy”, przygotowywanej przez gliwicki Instytut Onkologii co 5 lat.

Jak podkreślał podczas otwarcia prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii – Państwowego Instytutu Badawczego, inicjatorką wydarzenia jest prof. Barbara Jarząb, obchodząca 30-lecie pracy w gliwickiej „Onkologii”, która stworzyła wyjątkowy Zakład Medycyny Nuklearnej i Endokrynologii Onkologicznej oraz zbudowała świetny zespół i oddział kliniczny, który służy pacjentom w całym kraju.  

Prezydent Gliwic zwracał uwagę, jak ważne są takie międzynarodowe spotkania oraz ścisła współpraca środowiska naukowego i lekarzy, która pozwala doskonalić proces leczenia ogromnej liczby pacjentów. – Bardzo się cieszę, że Gliwice mogą być współgospodarzem tak ważnego wydarzenia, w dodatku w obiekcie, który z powodzeniem służy nie tylko celom sportowym czy kulturalnym, ale też naukowym i konferencyjnym – mówił Adam Neumann.

Podczas kongresu zyskujemy dostęp do skumulowanej specjalistycznej wiedzy. To także bardzo dobra okazja do wymiany doświadczeń i  informacji o dotychczasowych osiągnięciach między lekarzami i naukowcami. Nawiązane podczas takich spotkań relacje ułatwiają przyszłą współpracę, która ma ogromne znaczenie dla rozwoju nauki i leczenia pacjentów. Kongres od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem środowiska medycznego. W tym roku gościmy około 500 lekarzy i naukowców z ośrodków w Polsce oraz innych krajów Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, a także z Ukrainy – informował Zbigniew Wygoda z komitetu organizującego wydarzenie, dr nauk medycznych i specjalista onkolog.

Kongres składa się z trzech konferencji naukowych Polskiej Grupy Nowotworów Endokrynnych, Polskiego Towarzystwa Tyreologicznego i Polskiego Towarzystwa Endokrynologii Onkologicznej. Wydarzeniu patronuje prezydent Gliwic Adam Neumann i profesor Krzysztof Składowski, dyrektor Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach. Więcej informacji o kongresie można znaleźć na stronie internetowej www.raktarczycy2022.pl. (mf)

 

konferencja