Aktualności | GUKS Carbo obchodzi 20 urodziny

 GUKS Carbo obchodzi 20 urodziny

Fot. M. Buksa/ UM w Gliwicach

GUKS Carbo obchodzi 20 urodziny

Opublikowane: 27.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Dwa medale Mistrzostw Świata, jedenaście medali Mistrzostw Europy i 181 medali Mistrzostw Polski i Pucharu Polski w boksie – to sukcesy, jakimi mogą pochwalić się zawodnicy i zawodniczki Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo, który w tym roku obchodzi swoje 20 urodziny. Okrągły jubileusz uświetniła wyjątkowa bokserska gala.

W sobotę, 25 czerwca, w hali sportowej przy ul. Jasnej 31 w Gliwicach klub bokserski GUKS Carbo świętował swoje 20 urodziny. Na uczestników imprezy czekała moc sportowych wrażeń. Zawodnicy i zawodniczki klubu nie tylko zaprezentowali się w ringu, ale także stoczyli w nim emocjonujące walki bokserskie.

Nie zabrakło także wspomnień. A było co wspominać. W końcu przez 20 lat działalności klubu zawodnicy i zawodniczki GUKS Carbo wywalczyli na ringach łącznie 194 medale klasy mistrzowskiej, w tym 2 na Mistrzostwach Świata, 11 podczas Mistrzostw Europy i 181 na Mistrzostwach Polski i Pucharze Polski. W tym czasie przez klub przewinęło się ponad 900 młodych zawodników i zawodniczek w wieku od 11 do 18 lat. Blisko 300 z nich spróbowało swoich sił w ringu. Obecnie w klubie systematycznie boks trenuje 15 dziewcząt i 20 chłopców, a około 100 dzieci uczestniczy w ogólnorozwojowych ćwiczeniach.

Nie spodziewałem się, że tak daleko zajdziemy. Zakładając klub, chcieliśmy szkolić garstkę dzieci w Gliwicach. A okazało się, że z roku na rok zawodnicy i zawodniczki coraz bardziej się angażowali i zdobywali kolejne trofea. Dzisiaj cieszę się z tego, że jesteśmy jedynym klubem bokserskim w historii Śląska, którego zawodnicy zdobyli dwa medale Mistrzostw Świata. Mam nadzieję, że to nie koniec. Czeka nas jeszcze sporo pracy, ale liczymy na kolejne medale z Mistrzostw Świata, Europy i Polski – mówił Henryk Wilk – były bokser i współzałożyciel Gliwickiego Uczniowskiego Klubu Sportowego Carbo.

Nie każdy wie, że Gliwice to miasto z bogatymi bokserskimi tradycjami. W przeszłości działały tutaj zespoły ŁTS Łabędy oraz KS Carbo Gliwice, których zawodnicy przez wiele lat występowali w I lidze bokserskiej, odnosząc sukcesy w kraju i za granicą. Ze względu na ówczesne przemiany ustrojowe, w 1989 roku obie sekcje zostały rozwiązane. Mimo to byli zawodnicy KS Carbo – Henryk Wilk i Stanisław Syjud – nie porzucili bokserskich marzeń. W  2001 roku zorganizowali zjazd, na którym pojawiło się 60 gliwickich pięściarzy. Wówczas narodził się pomysł reaktywowania sekcji w zmienionej formie, bo skierowanej wyłącznie do dzieci i młodzieży. Tak powstał  Gliwicki Uczniowski Klub Sportowy GUKS Carbo, który oficjalnie rozpoczął swoją działalność na początku lipca 2002 roku.

Pierwsze treningi młodych gliwickich pięściarzy odbywały się m.in. w sali byłego Kolegium Nauczycielskiego przy ul. Królowej Bony oraz w jednej ze szkolnych sal przy ul. Kozielskiej. Wkrótce klub przeniósł się na stałe do opuszczonego stuletniego budynku po dawnej hali sportowej Fabryki Drutu przy ul. Dubois 36, gdzie młodzież trenowała przez kolejne 13 lat. Obecnie siedziba GUKS Carbo mieści się w hali bokserskiej przy ul. Kozielskiej 1 w Gliwicach. Od kilku lat gliwiccy pięściarze korzystają także ze zmodernizowanej hali sportowej przy ul. Jasnej 31.

Podopieczni GUKS Carbo przez lata wywalczyli wysoką pozycję na arenie polskiej i międzynarodowej. Wśród nich należy wymienić Magdalenę Wichrowską-Stelmach – srebrną medalistkę Mistrzostw Świata, Lidię Fidurę – brązową medalistkę Mistrzostw  Świata, Mistrzostw Europy i Igrzysk Europejskich oraz ośmiokrotną mistrzynię Polski, a także medalistkę Mistrzostw Europy Juniorek – Alexas Kubicką.

Wszystkim zawodnikom, zawodniczkom i trenerom GUKS Carbo gratulujemy okrągłych, dwudziestych urodzin oraz życzymy dalszych spektakularnych sukcesów! (ml)

Goście i organizatorzy 20-lecia GUKS Carbo