Aktualności | Grzegorz Wszołek Gliwickim Lwem

Grzegorz Wszołek Gliwickim Lwem

Grzegorz Wszołek Gliwickim Lwem

Opublikowane: 30.05.2022 / Sekcja: Miasto 

Prezes EMT-Systems został nagrodzony przez prezydenta Gliwic Adama Neumanna Gliwickim Lwem 2021. Grzegorz Wszołek został doceniony nie tylko za świetne zarządzanie nowoczesnym przedsiębiorstwem, ale także podejmowanie działań na rzecz lokalnej społeczności. Nagroda została wręczona 27 maja w Arenie Gliwice, podczas imprezy zorganizowanej z okazji Dnia Samorządu Terytorialnego.

Gliwicki Lew – miniaturowa brązowa kopia dzieła Theodora Kalidego – jest przyznawany przez Prezydenta Miasta Gliwice. Statuetka trafia w ręce wybranych przez prezydenta Gliwic liderów firm oraz instytucji. Tym wyjątkowym wyróżnieniem są honorowane osoby, które dzięki swej pasji, wiedzy i zaangażowaniu, osiągają sukces. W tym roku, za wzorcowe łączenie działalności biznesowej z realizacją zasad społecznej odpowiedzialności biznesu, statuetką Gliwickiego Lwa został nagrodzony Grzegorz Wszołek, prezes gliwickiej firmy EMT-Systems.

Centrum Szkoleń Inżynierskich EMT-Systems mieści się w Cechowni w Nowych Gliwicach. To największy, kompleksowy ośrodek szkoleń technicznych w Polsce. Specjalizuje się w organizowaniu kursów i szkoleń z mechatroniki i szeroko pojętych technik inżynierskich. Szef EMT-Systems i Gliwicki Lew 2021, dr hab. inż. Grzegorz Wszołek, jest absolwentem wydziału Mechanicznego Technologicznego Politechniki Śląskiej, na którym przez wiele lat był zatrudniony jako adiunkt. Będąc jednocześnie naukowcem i praktykiem, potrafi przetransferować specjalistyczną wiedzę ze świata akademickiego do przemysłu.

Nagroda jest wyrazem uznania za doskonałe zarządzanie, prowadzenie działalności biznesowej z troską o materialne dziedzictwo miasta oraz zaangażowanie w działalność na rzecz społeczności Gliwic. Obok modelowego wręcz połączenia nauki i biznesu, Grzegorz Wszołek aktywnie angażuje się w życie naszego miasta. Siedziba jego firmy – Cechownia dawnej kopalni Gliwice – stała się miejscem ciekawych wydarzeń kulturalnych i społecznych – mówi Adam Neumann, prezydent Gliwic.

Sukces zbudowany na wiedzy

Grzegorz Wszołek założył EMT-Systems w 2006 roku. Nazwa EMT to skrót od angielskiego „Engineering Mechatronic Trainings”. Pierwsze biuro mieściło się w Technoparku Gliwice, a firma była jednoosobowa: właściciel szukał klientów, robił rozliczenia księgowe, prowadził szkolenia.

Obecnie jako firma jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Tygodniowo szkolimy około 300 osób z największych firm produkcyjnych z całej Polski. Nasza oferta obejmuje ponad 170 szkoleń z różnych dziedzin przemysłu: od obrabiarek CNC, przez hydraulikę siłową, aż do zaawansowanej automatyki przemysłowej. Dzisiaj EMT-Systems to organizm, który może już funkcjonować samodzielnie, bez konieczności mojego ciągłego nadzoru – mówi Grzegorz Wszołek.

Poza prowadzeniem działalności biznesowej EMT-Systems od kilku lat organizuje bezpłatne specjalistyczne warsztaty dla pracowników przemysłu z cyklu „Dzielimy się wiedzą”. EMT szkoli nie tylko profesjonalistów. Akademia EMT Kids jest adresowana do dzieci od 5 lat wzwyż, które uczą się robotyki, programowania czy modelowania 3D. Firma współpracuje także ze szkołami średnimi, pokazując uczniom, dlaczego warto wybrać zawód inżynierski.

Gdy patrzę na to wszystko z dystansu, to muszę przyznać, że udało nam się stworzyć miejsce, gdzie ludzie lubią przychodzić do pracy. Usługi, które świadczymy, mają realną wartość i często zmieniają czyjeś życie na lepsze, pozwalają na przykład awansować w pracy lub po prostu dają nowe możliwości zawodowe  – mówi Grzegorz Wszołek.

Chociaż Grzegorz Wszołek mógłby już odcinać kupony od sukcesu swojej firmy, nadal angażuje się w kolejne, nowe projekty biznesowe. Obecnie są to: HexDent oferujący nowoczesne rozwiązania dla stomatologii i techniki dentystycznej; RCC Poland, czyli nagrywanie filmów robotem przemysłowym; Paint-it produkujący i sprzedający farby artystyczne.

EMT-Systems błyskawicznie zareagowało na wyzwania pandemii, uruchamiając część szkoleń online.

Wiązało się to z nakładem pracy wielu osób, bo proszę sobie wyobrazić na przykład praktyczne szkolenie z programowania robotów przemysłowych. A jednak się udało – mówi Grzegorz Wszołek.

Nowa Cechownia, nowe możliwości

Siedzibę firmy EMT-Systems tworzy 8500 m2 przestrzeni w stylu loftowym oraz tereny zielone. Zabytkowy kompleks poprzemysłowy jest przestrzenią, w której tradycja spotyka się z nowoczesnością. Odrestaurowane zabudowania dawnej kopalni Gliwice dają ogromne możliwości. EMT-Systems w ciągu dnia w budynku prowadzi szkolenia, dodatkowo pomieszczenia są wynajmowane. Ponadto w Cechowni organizowane są koncerty, wystawy i inne wydarzenia skierowane do mieszkańców. Aby można było zaprosić publiczność na koncerty i inne imprezy, w Cechowni konieczne były inwestycje – zamontowano w niej dwie sceny i urządzono galerię. Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec.

Na działkach w bezpośrednim sąsiedztwie Cechowni planujemy wybudować centrum badawczo-rozwojowe oraz kompleks hotelowy, a także teren rekreacyjny dla dzieci i dorosłych. Jesteśmy również na etapie końcowym przygotowań do uruchomienia restauracji w budynku Cechowni – w przestrzeni, gdzie obecnie odbywają się koncerty. Mamy mnóstwo planów i pomysłów – mówi Grzegorz Wszołek.

Gliwicki Lew i prezydent Gliwic podczas rozmowy prezydent na scenie Grzegorz Wszołek na scenie Gliwicki Lew i prezydent razem na scenie statuetka lwa Gliwicka Orkiestra Kameralna