Gotowi na zimę

Uaktualniono: 04.12.2019 / Sekcja: / pdf
odśnieżarka Fot. A.Ziaja/UM Gliwice

Trwa Akcja Zima. Zarząd Dróg Miejskich zadba o odśnieżanie dróg, chodników i przystanków autobusowych znajdujących się na powierzchni ponad 4 mln m2.

 ZDM ma pod swoją opieką 892 miejskie ulice z miejscami parkingowymi, przystankami komunikacji miejskiej oraz chodnikami i ścieżkami rowerowymi o łącznej powierzchni blisko 830 tys. m2. Wszyscy podlegający ZDM wykonawcy zajmujący się utrzymaniem jezdni i chodników są w pełnej gotowości od 15 października do 30 kwietnia. Od pierwszych opadów Zarząd Dróg Miejskich będzie przekazywał kierowcom informacje o warunkach na drogach.

Ostrzeżenia i bieżące informacje pogodowe będą pojawiały się na 23 tablicach zmiennej treści, rozmieszczonych na terenie miasta.

Komunikaty pogodowe monitorowane są w 7 gliwickich stacjach meteorologicznych.
Teren miasta podzielono na 12 stałych rejonów. W pierwszej kolejności – do godziny po ustaniu opadów śniegu – odśnieżane będą główne ciągi komunikacyjne: Drogowa Trasa Średnicowa, Droga Krajowa nr 88 oraz ulice: Rybnicka, Pszczyńska, Toszecka, Tarnogórska. Pozostałe drogi w mieście muszą być przejezdne i zabezpieczone przed śliskością do trzech godzin od ustania opadu śniegu – tłumaczy Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy ZDM w Gliwicach.

Więcej informacji na ten temat oraz kontakt do miejskich koordynatorów Akcji Zima można znaleźć na stronie www.zdm.gliwice.pl.

Przypominamy, że nie wszystkie drogi i chodniki na terenie miasta znajdują się w gestii Zarządu Dróg Miejskich. Część z nich należy np. do wspólnot lub spółdzielni mieszkaniowych. Za odśnieżanie chodników przed posesjami prywatnymi odpowiadają ich zarządcy i właściciele.

Za zimowe utrzymanie alejek odpowiada również Miejski Zarząd Usług Komunalnych. W przypadku opadów w okresie od listopada do końca marca, odśnieżane i posypywane są alejki na 96 obiektach zarówno w centrum, jak i poszczególnych dzielnicach miasta. (mf)

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking