Aktualności | Gliwice współgospodarzem Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn 2022!

Gliwice współgospodarzem Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn 2022!

Gliwice współgospodarzem Mistrzostw Świata w siatkówce mężczyzn 2022!

Opublikowane: 06.06.2022 / Sekcja: Miasto 

Mecze tegorocznych mistrzostw świata w siatkówce mężczyzn (26 sierpnia – 11 września), z których większość – łącznie z najważniejszymi spotkaniami – zostanie rozegrana w Polsce, odbędą się w dwóch miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii: Gliwicach i Katowicach. Taką informację przekazali 3 czerwca podczas briefingu prasowego w Katowicach premier Mateusz Morawiecki, minister sportu i turystyki Kamil Bortniczuk oraz prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej Sebastian Świderski.

Jestem szczęśliwy, że najważniejszy turniej 2022 roku odbędzie się na Śląsku. Dzięki olbrzymiemu wsparciu rządu Rzeczpospolitej Polskiej, Ministerstwa Sportu i Turystyki będziemy w stanie zorganizować w bardzo krótkim terminie tak wielką imprezę. Dziękuję bardzo władzom Katowic, Gliwic oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii za podjęcie się trudu współorganizacji. Jestem przekonany, że katowicki Spodek i Arena Gliwice są dla kibiców wymarzonymi miejscami na to wielkie siatkarskie święto – powiedział Sebastian Świderski, prezes PZPS.

Przypomnijmy, że decyzją Międzynarodowej Federacji Piłki Siatkowej (FIVB), która w marcu odebrała Rosji prawa do organizacji tego prestiżowego turnieju, gospodarzami tegorocznych mistrzostw świata zostały Polska i Słowenia. Będzie to 20. edycja siatkarskich MŚ mężczyzn. Pierwsze odbyły się w 1949 r. w Pradze, ostatnie w 2018 r. we Włoszech i Bułgarii.

Bardzo dobrze się stało, że Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej odebrała Rosji organizację tych mistrzostw i przekazała ją Polsce i Słowenii. Nie może być nagrody dla państwa, które wszczyna wojnę. Polacy udowodnili, że potrafimy organizować wielkie imprezy sportowe. Mamy znakomite umiejętności operacyjne i to zostało docenione – powiedział premier RP Mateusz Morawiecki.

Cieszę się, że w oczach międzynarodowej federacji piłki siatkowej Polska okazała się być najlepszym kandydatem, który wspólnie ze Słowenią, w tak krótkim czasie przeprowadzi  zawody w randze mistrzostw świata. To pokazuje, że jesteśmy sprawnym i liczącym się na świecie partnerem, posiadającym odpowiednie zaplecze infrastrukturalne, a także ludzi z pasją gotowych do podjęcia się największych sportowych i organizacyjnych wyzwań. Wierzę, że miasta gospodarze – Katowice i Gliwice – staną się arenami zmagań na najwyższym poziomie, dostarczając najlepszym kibicom na świecie wielu niezapomnianych emocji – powiedział Kamil Bortniczuk, minister sportu i turystyki.

Prezydenci miast – gospodarzy mistrzostw świata, Adam Neumann (Gliwice) i Marcin Krupa (Katowice), zgodnie potwierdzili gotowość do podjęcia tego wyzwania.

Arena Gliwice, ultranowoczesna hala widowiskowo-sportowa, stała się współczesną wizytówką naszego miasta. Już niejednokrotnie przeżywaliśmy w niej niezapomniane sportowe emocje, dlatego ogromnie się cieszę, że kolejny raz, na początku września, właśnie w Arenie będziemy kibicować Polakom w ramach Mistrzostw Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn. Satysfakcja tym większa, że to wyjątkowe wydarzenie będziemy organizować wspólnie z Katowicami i Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią. Trzymamy kciuki za Biało-Czerwonych! – przekazał prezydent Gliwic Adam Neumann.

Katowice to mekka polskiej siatkówki. W legendarnym Spodku polscy siatkarze wywalczyli w 2014 roku mistrzostwo świata, a w ubiegłym roku brązowy medal Mistrzostw Europy. Liczę, że we wrześniu, podczas finałów Mistrzostw Świata, ponownie zobaczymy w Katowicach triumf reprezentacji Polski. Do zobaczenia na trybunach! – podkreślił prezydent Katowic Marcin Krupa.

Wspólna organizacja mistrzostw przez Katowice i Gliwice to przykład fantastycznej współpracy naszych miast w ramach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, którą razem tworzymy. Organizacja tego wydarzenia w dwóch pięknych halach widowiskowo-sportowych: legendarnym katowickim Spodku i nowoczesnej Arenie w Gliwicach, pokazuje, że działając razem, mamy szansę pokazać, że nasz potencjał jest nieporównywalnie większy. To pierwsze tak duże wydarzenie, które wspólnie zorganizujemy. To dobry początek, bo wspólnie z Katowicami i Sosnowcem chcemy również ubiegać się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Jesteśmy przekonani, że wszyscy kibice, którzy przyjadą na mecze siatkówki, będą mogli również odkrywać wyjątkową ofertę turystyczną i wypoczynkową miast i gmin G-ZM – powiedział Grzegorz Kwitek, członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropoli.

Harmonogram meczów MŚ mężczyzn:

Katowice:

  • 26-31 sierpnia:

Grupa A (Ukraina, Serbia, Tunezja, Portoryko)

Grupa C (Polska, USA, Meksyk, Bułgaria)

  • 10 i 11 września: 2 półfinały i 2 mecze o medale

Gliwice:

  • 4 i 6 września: 4 mecze 1/8 finału
  • 8 września: 2 ćwierćfinały

Dla reprezentacji Polski będzie to 18. start na siatkarskich MŚ. Do tej pory największe sukcesy Biało-Czerwonych to złote medale z lat 1974, 2014 i 2018. W tym roku nasi siatkarze będą walczyć o trzeci kolejny tytuł mistrzów świata.

W 2014 r., gdy MŚ odbywały się w naszym kraju, Polacy świętowali sukces w katowickim Spodku. Cztery lata później, gdy turniej odbywał się w Bułgarii i Włoszech, mecz o złoto odbył się w Turynie.

W mistrzostwach świata 2022 Polscy siatkarze wystartują pod wodzą nowego szkoleniowca Nikoli Grbicia (Serb, mistrz olimpijski Sydney 2000), który w poprzednim sezonie wraz z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzynem-Koźle sięgnął po historyczne złoto Ligi Mistrzów – pierwsze od 1978 roku.