Aktualności | Gliwice w dobrej i stabilnej kondycji, rating krajowy podniesiony!

Gliwice w dobrej i stabilnej kondycji, rating krajowy podniesiony!

fot. E. Paszkuta / UM w Gliwicach

Gliwice w dobrej i stabilnej kondycji, rating krajowy podniesiony!

Opublikowane: 19.03.2024 / Sekcja: Miasto 

Światowa agencja Fitch Ratings ponownie potwierdziła dobrą i stabilną ekonomiczno-finansową kondycję Gliwic. Co ważne, dzięki dobrym wynikom finansowym miasta rating w skali krajowej Gliwic został podniesiony do „AAA(pol)” z „AA+(pol)”, co oznacza najwyższą możliwą do uzyskania w Polsce ocenę ratingową.

Międzynarodowe długoterminowe ratingi Miasta Gliwice dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz krajowej pozostają na poziomie „A-”. Natomiast w oparciu o polepszające się wyniki finansowe – lepsze niż prognozowane przez Fitch w 2023 r. – które plasują Gliwice na równi z innymi miastami ocenianymi na „AAA(pol)”, mającymi ten sam profil ryzyka i samodzielny profil kredytowy (Standalone Credit Profile; SCP), agencja podniosła rating krajowy Miasta Gliwice do wyższej z możliwych opcji, czyli „AAA(pol)”. Ratingi Gliwic w chwili obecnej są równe ratingom Polski („A-”; perspektywa stabilna).

Fitch przeanalizował sytuację finansową Gliwic w oparciu o kilka czynników.  Agencja zwróciła uwagę m.in., że miasto ma dobre praktyki zarządzania finansami i skuteczną kontrolę kosztów. Jego zdolność do ograniczania wydatków w odpowiedzi na niższe uzyskiwane dochody oceniono jako średnią. Możliwość dostosowania wydatków to około 15% wydatków bieżących, a wydatki sztywne stanowią 70%–90% udziału w wydatkach całkowitych i wynikają one głównie z zadań obligatoryjnych Miasta Gliwice w obszarach takich jak oświata, opieka społeczna, rodzina, administracja i bezpieczeństwo publiczne. Wydatki majątkowe są elastyczne ze względu na fakt, iż większe inwestycje są realizowane etapami, co pozwala na przesunięcie wydatków w czasie, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

Agencja ponownie przewiduje, że Gliwice utrzymają mocne wskaźniki długu i płynności (stabilności). Prognozuje, że wskaźnik poziomu zadłużenia wzrośnie, ale pozostanie na mocnym poziomie poniżej 60% w całym okresie prognozy na lata 2024–2028.

Uzasadnienie ratingu (tłumaczenie w j. polskim) można znaleźć na stronie agencji Fitch Ratings

(kik)