Aktualności | Gliwice spragnione krwi

Gliwice spragnione krwi

Gliwice spragnione krwi

Opublikowane: 25.07.2013 / Sekcja: Miasto 

W kojarzonych ostatnio z sensacyjnym odkryciem archeologicznym Gliwicach poleje się krew…! „Krwawy wtorek” już w przyszłym tygodniu na Rynku.

Nie za sprawą wampirów, których ślady znaleziono niedawno na budowie Drogowej Trasy Średnicowej, a dzięki ludziom dobrej woli, którzy zechcą oddać własną krew (nie wampirom), by ratować innych.

We wtorek, 30 lipca, między godz. 10.30 a 17 na gliwickim Rynku na krwiodawców czekać będzie specjalny ambulans, w którym pobierana będzie krew. – To wyjątkowa okazja, by pomóc drugiemu człowiekowi i wpisać się w nieco mroczny, ale bardzo intrygujący klimat, który zapanował w Gliwicach po sensacyjnym odkryciu grobów wampirycznych na budowie Drogowej Trasy Średnicowej. Oddać krew w miejscu, gdzie być może grasowały kiedyś te tajemnicze istoty? To ciekawe doświadczenie i wyjątkowy gest. No i obejdzie się bez gryzienia, bo krew zbierać będzie wykwalifikowany personel a nie wampiry – zachęcają organizatorzy akcji.

Kilkadziesiąt domniemanych grobów wampirycznych odkryto niedawno na terenie budowy DTŚ. O Gliwicach zrobiło się głośno w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie. Archeolodzy przypuszczają, że kilkaset lat temu w grobach pochowano osoby oskarżone o wampiryzm. Ma o tym świadczyć m.in. nietypowe ułożenie szczątków ludzkich, w których czaszka jest odcięta od korpusu i złożona między kośćmi nóg. Taki rodzaj pochówku miał dać pewność mieszkańcom, że nawet po śmierci wampiry nie wrócą między ludzi.

Znalezisko okazało się bardzo wartościowe. Podobnie wartościowy może być finał akcji krwiodawstwa, o której w dniu zbiórki krwi będą informować hostessy rozdając mieszkańcom specjalne ulotki. Zapotrzebowanie na krew w wakacje rośnie. Wypadków jest więcej – dawców, ze względu na urlopy mniej.

Warto przypomnieć, że krwiodawcą może być właściwie każda zdrowa osoba. Warunkami koniecznymi są wiek (trzeba mieć skończone 18 lat) i waga (co najmniej 50 kilogramów). Istotne jest też posiadanie ważnego dokumentu tożsamości ze zdjęciem i numerem PESEL. W momencie oddawania krwi nie trzeba być na czczo. Wskazane jest nawet wcześniejsze spożycie lekkiego posiłku. Organizatorami akcji są: Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach i Urząd Miejski w Gliwicach. (as)