Gliwice po raz drugi w ICC!
Opublikowane: 17.08.2023 / Sekcja: MiastoIntelligent Cities Challenge (ICC) to jedna z największych inicjatyw Komisji Europejskiej, wspierająca specjalnie wybrane miasta w ich ekologicznej i cyfrowej transformacji. W tym projekcie zaproszone ośrodki stają się członkami tętniącej życiem sieci – uzyskują dostęp do dostosowanych do ich potrzeb usług doradczych, technik zarządzania innowacjami i zrównoważonym rozwojem, najnowocześniejszych technologii i szkoleń oraz czerpią inspirację i porady od miast-mentorów. Gliwice (uczestnik ICC w latach 2020–2022) po raz drugi zostały wybrane do inicjatywy KE. Tym razem skupi się ona na tzw. Local Green Deals, czyli wspólnych przedsięwzięciach na rzecz zielonej transformacji miast.
Zgodnie z założeniami Intelligent Cities Challenge 2.0, Local Green Deals (Lokalne Zielone Porozumienia) będą miały charakter szeroko zakrojonych planów działań, opartych na trwałej współpracy między miastami, biznesem oraz innymi podmiotami. Współdziałanie wielu partnerów pozwoli bowiem na lepsze projektowanie, finansowanie, wdrażanie i zarządzanie innowacjami wpisującymi się w założenia zielonej i cyfrowej transformacji w różnych sektorach – od budownictwa miejskiego, przez energetykę i źródła odnawialne, po mobilność i transport. Projekty w ramach ICC 2.0 będą realizowane przez 24 miesiące. Działania, zainicjowane już w czerwcu tego roku, powinny zakończyć się w maju 2025 roku.
Miasto Gliwice zdecydowało, że obszarem wiodącym dla jego przedsięwzięć w ramach inicjatywy ICC 2.0 będą energia i źródła odnawialne. W następnej kolejności wskazało budownictwo oraz mobilność.
– Jednym z największych wyzwań, przed którym stoją Gliwice, jest transformacja energetyczna, co zostało uwzględnione w celach strategicznych uchwalonego we wrześniu ubiegłego roku dokumentu „Gliwice 2040”. Założyliśmy w nim, że w kolejnych latach Gliwice staną się miastem wielu rozwiązań sprzyjających środowisku i przyrodzie – przypomina Katarzyna Kobierska, naczelnik Biura Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego w Gliwicach, dodając: – W tej kwestii Gliwice podejmują liczne działania i inicjatywy, m.in. poprzez powołanie Klastra Energii czy powiększanie miejskiej infrastruktury OZE w budynkach oświatowych. Udział w ICC 2.0 pozwoli miastu być jeszcze bardziej efektywnym, poznać nowatorskie podejścia i zyskać wiedzę o źródłach ich finansowania – zwraca uwagę Katarzyna Kobierska.
Przypomnijmy, że w pierwszej edycji ICC Gliwice współpracowały z europejskimi specjalistami i innymi miastami, wykorzystując uzyskane wsparcie doradcze przy tworzeniu strategii „Gliwice 2040” oraz przy projektowaniu i wdrażaniu Gliwickiej Platformy Partycypacyjnej „DecydujMY!razem” (decydujmyrazem.gliwice.pl). Oprócz Gliwic, w europejskim programie uczestniczyły również Gdańsk, Poznań, Białystok i Bytom. W drugiej edycji do inicjatywy Intelligent Cities Challenge 2.0 przystąpiły z Polski Gliwice, Poznań i Gdańsk. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie intelligentcitieschallenge.eu.