Gliwice pamiętają o prezydencie Gdańska

Dodano: 16.01.2019 / Sekcja:
Paweł Adamowicz

fot. G. Mehring

Nie żyje prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zmarł w szpitalu po ciosach nożem zadanych mu przez napastnika 13 stycznia podczas gdańskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Miał 53 lata. Piastował funkcję prezydenta Gdańska od 20 lat. Żałoba narodowa w związku z jego śmiercią będzie trwać od piątku od godz. 17.00 do soboty do godz. 19.00.

Wiadomość o tragicznej śmierci Pawła Adamowicza głęboko wstrząsnęła społecznością Gliwic. Łączymy się w bólu z jego rodziną, współpracownikami i mieszkańcami Gdańska. Zachęcamy gliwiczan do dokonywania wpisów w księdze kondolencyjnej wystawionej w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8A). Księga będzie dostępna w środę, czwartek i piątek w godz. 8.00–18.00 oraz w sobotę w godz. 11.00–17.00.

fot. D. Nita-Garbiec

Paweł Adamowicz żył sprawami Gdańska, poświęcał pracy na jego rzecz praktycznie cały swój czas. Pod jego rządami Gdańsk stał się pełnoprawną europejską metropolią. Był również bardzo aktywny w sprawach dotyczących całego samorządu, od lat miałem okazję współpracować z nim w ramach związków samorządowych. Osoby, które miały szczęście znać go prywatnie wiedziały, że Paweł był ciepłym, wrażliwym, dobrym człowiekiem. Nie tylko bezgranicznie oddanym swemu miastu, ale również autentycznie wrażliwym na krzywdę innych. Taki człowiek padł ofiarą straszliwego ataku i to podczas finału jednej z największych w Polsce akcji charytatywnych. Jego tragiczna śmierć to wielka strata nie tylko dla Gdańska, ale dla całej Polski.

Zygmunt Frankiewicz

Prezydent Gliwic

 

Samorządowcy żegnają Pawła Adamowicza

Drogi Pawle,

Niespodziewanie przychodzi nam, samorządowcom z polskich miast, Cię żegnać, zamiast wspólnie, w Twoim Gdańsku, świętować 30-lecie przywrócenia w Polsce demokracji. Starsi z nas pamiętają Twój udział w działaniach, dzięki którym marzenie o Rzeczpospolitej Samorządnej od 4 czerwca 1989 roku zaczęło stawać się rzeczywistością. A już niecały rok później, 27 maja 1990 roku, ziściło się w postaci pierwszych w naszych czasach w pełni wolnych wyborów. Prawie 30 tysięcy kandydatów Komitetów Obywatelskich „Solidarność” zostało radnymi miast i gmin. Ty zostałeś radnym Gdańska. Twoja dalsza służba Gdańskowi, Metropolii Trójmiejskiej, metropoliom i miastom, a więc całej samorządowej Polsce, są już bardziej znane. Od kilku godzin są przypominane szeroko we wszystkich mediach, na ulicach polskich miast, w rozmowach w naszych miejscach pracy i domach.

Niestety w czasie przeszłym dokonanym...

Pragniemy Cię zapewnić, że dla nas Twój czas jest wciąż teraźniejszy i ciągle niedokonany – a więc i przyszły. W dalszej budowie Rzeczpospolitej Samorządnej bowiem przesłanie Twego życia jest i będzie dla nas drogowskazem. Dla Ciebie zawsze najważniejszy był Gdańsk. I Gdańsk rozkwitł podczas Twojego w nim gospodarzenia. Przyszłość Gdańska była Twoją pasją, ale zawsze podkreślałeś znaczenie jego historycznej roli dla polskich przemian. Mówiłeś: Miasto Wolności i Solidarności. I nie tylko mówiłeś.

Dla nas jesteś przede wszystkim wzorem praktykowania solidarności. Pamiętamy, gdy po oberwaniu chmury i gwałtownej powodzi w Oruni wstrzymałeś na krótko inne inwestycje, by pomóc tym, którym życie nagle się zawaliło. Za wzór stawiamy Twoje – realizowane wraz z kompetentnymi współpracownikami – ważne polityki: mieszkaniową, przestrzenną, społeczną. Podziwiamy Twoją – zbudowaną wraz z ludźmi dobrej woli, którymi się otaczałeś, tworzoną od wielu lat, konsekwentnie i bez oglądania się na bezduszny sprzeciw – politykę wobec imigrantów. Repatriantów z Kazachstanu, zagranicznych studentów gdańskich uczelni i pracowników zakładów pracy, uchodźców z krajów ogarniętych wojną.

Samorząd lokalny to wielka szkoła obywatelskiej solidarności. Tej prawdziwej, okazywanej konkretnym osobom, zwłaszcza najbardziej potrzebującym. To najlepsza realizacja apelu Jana Pawła II z gdańskiej Zaspy. Wziąłeś go sobie do serca i dałeś temu świadectwo swoją służbą. Dziękujemy!...

Burmistrzowie, prezydenci i radni polskich miast

Gliwice, Poznań, Warszawa, 14 stycznia 2019 r.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking