Gliwice dla Ukrainy – działamy wspólnie
Opublikowane: 10.03.2022 / Sekcja: MiastoKto może i jak tylko potrafi włącza się w działania pomocowe na rzecz uchodźców z Ukrainy. Miasto Gliwice, podobnie jak inne miasta, zareagowało błyskawicznie.
Na pełnych obrotach codziennie w Punkcie Pomocy Ukrainie przy ul. Studziennej koordynowanym przez Centrum Inicjatyw Społecznych pracuje kilkadziesiąt osób. Dzięki ich zaangażowaniu i chęci niesienia pomocy, każdego dnia niezbędne wsparcie otrzymuje ponad 200 obywateli Ukrainy.
Miasto organizuje miejsca noclegowe – do tej pory dzięki temu dach nad głową znalazło niemal 550 uchodźców, którzy przyjechali do Gliwic. Wielkie serce okazują gliwiczanie, przyjmując do swoich mieszkań i domów kolejne dziesiątki osób. Wciąż potrzebne są nowe miejsca noclegowe. Do Gliwickiej Bazy Wsparcia koordynowanej przez Centrum 3.0 przez całą dobę można zgłaszać oferty pomocy, także te najbardziej obecnie poszukiwane – noclegowe. Formularz, za pośrednictwem którego można dokonać zgłoszenia znajduje się na platformie decydujmyrazem.gliwice.pl/baza-wsparcia. Na obecną chwilę Gliwicka Baza Wsparcia zgromadziła kilkaset deklaracji różnego rodzaju pomocy.
Trwa Miejska Zbiórka Darów w Arenie Gliwice, którą koordynuje Stowarzyszenie GTW. To właśnie tam wolontariusze segregują i układają przynoszone przez mieszkańców ubrania, środki higieniczne, artykuły gospodarstwa domowego, żywność i inne rzeczy niezbędne uchodźcom docierającym do naszego miasta. Gliwiczanie wciąż chcą pomagać. Ilość przekazywanych przedmiotów powoduje, że rośnie zapotrzebowanie GTW na regały, półki, kartony czy torby do ich przechowywania, przenoszenia i transportowania.
W Arenie stale przygotowywane i wydawane są paczki z potrzebnymi artykułami dla zgłaszających się obywateli Ukrainy. Do tej pory przekazano ich ponad 300, zabezpieczając tym samym najważniejsze potrzeby ponad 1200 osób. Przez cały czas za pomocą formularza dostępnego forms.gle/g5cdVTWmAzXXUp6V9 można dokonywać zgłoszeń dotyczących aktualnych potrzeb przebywających w Gliwicach obywateli Ukrainy. W ten sposób przygotowywane na bieżąco przez wolontariuszy pracujących dla Stowarzyszenia GTW paczki, odpowiadają na realne potrzeby konkretnych osób.
Na wciąż zmieniające się potrzeby chętnie reagują przedsiębiorcy, m.in. z gliwickiej strefy ekonomicznej, dostarczając oczekiwane w danej chwili przedmioty, sprzęt i inny asortyment – od regałów poprzez koce, żywność czy dystrybutory z wodą dla osób zgłaszających się w miejskich punktach pomocy.
W odpowiedzi na liczne pytania o możliwość wsparcia finansowego, Miasto uruchomiło dedykowany rachunek bankowy, na który można wpłacać darowizny, które zostaną przeznaczone na wydatki związane z przybywającymi do Gliwic uchodźcami z Ukrainy.
W związku z rosnącą liczbą przybywających obywateli Ukrainy, wśród których dużą grupę stanowią dzieci i młodzież, Gliwice przygotowują się na przyjęcie nowych uczniów. Ważną kwestią jest bowiem zapewnienie możliwości edukacji dzieciom i młodzieży oraz opieki najmłodszym Ukraińcom. Już teraz do gliwickich szkół uczęszcza 183 dzieci narodowości ukraińskiej. Dane te zmieniają się z dnia na dzień. W trakcie przygotowania jest specjalny kurs języka polskiego dla dzieci ukraińskich, którego rozpoczęcie planowane jest na 21 marca. Zajęcia mają odbywać się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 12 przy ul. Lipowej. W tym samym miejscu oraz w Szkole Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 przy ul. Jasnogórskiej od 14 marca zostaną uruchomione punkty informacyjne dla obywateli Ukrainy. Będzie tam można otrzymać najważniejsze informacje oświatowe. Miasto jest także przygotowane do otwarcia dodatkowych oddziałów przedszkolnych – w pierwszej kolejności w Łabędach i na Sikorniku.
Miejska Biblioteka Publiczna w Gliwicach organizuje kursy języka polskiego dla dzieci i dorosłych z Ukrainy. W zbiorach MBP znajdują się także książki i audiobooki w języku ukraińskim, które mogą okazać się pomocne Ukraińcom w odnalezieniu się w nowej rzeczywistości językowej.
Gliwice dają radę! Drodzy Mieszkańcy, nie zamykajmy swoich serc – to co wspólnie, każdego dnia dajemy naszym przyjaciołom zza wschodniej granicy jest nie do przecenienia. To nie tylko wsparcie rzeczowe, to coś znacznie ważniejszego… To wiara w dobro ludzi, tak bardzo im teraz potrzebna.