Aktualności | Germania w Muzeum

Germania w Muzeum

Germania w Muzeum

Opublikowane: 24.04.2012 / Sekcja: Miasto  Kultura 

Niemieckie życie polityczne – od zjednoczenia państwa w 1871 r., po upadek III Rzeszy w 1945 r. – to jeden z kluczowych tematów w dziejach Górnego Śląska.

Muzeum w Gliwicach podjęło próbę jego całościowej rekonstrukcji. Rezultat zostanie zaprezentowany na wystawie „Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Śląsku 1871 – 1945”, której otwarcie odbędzie się 27 kwietnia o godzinie 17.00 w Willi Caro (ul. Dolnych Wałów 8a).
W latach 1871 – 1945 Niemcy, sprawując na Górnym Śląsku władzę administracyjną, nadawali ton ówczesnej polityce, kulturze i gospodarce. To oni budowali dominujące dyskursy ideologiczne i związane z nimi decyzje stricte polityczne. – Przygotowując wystawę chcieliśmy – poprzez zaprezentowanie niemieckich symboli politycznych, nurtów ideologicznych i organizacji ideowych funkcjonujących na Górnym Śląsku w interesującym nas okresie – uzyskać możliwie pełny obraz przemian, jakim podlegała niemiecka polityka i koncepcja narodowościowa. Jak dotąd ani historiografia, ani muzealnictwo nie ukazały go bowiem w sposób wyczerpujący – wyjaśnia Sebastian Rosenbaum, kurator wystawy.
Ekspozycja prezentuje zrekonstruowany świat niemieckich symboli politycznych: wizerunki władców i polityków, sztandary i chorągwie z motywami państwowo-ideowymi, odznaczenia, medale, monety pamiątkowe i pomniki. Materiał ilustracyjny wystawy koncentruje się na Gliwicach i najbliższej okolicy miasta. Jednak obiekty i ilustracje z innych miast regionu są rzadsze i służą jedynie ukazaniu wątków nieobecnych nad Kłodnicą.
Ważną część eksponatów, które będzie można zobaczyć w Willi Caro, stanowią niepokazywane dotychczas odznaki i sztandary niemieckich organizacji społeczno-politycznych oraz liczne medale i odznaczenia militarne i cywilne. Inny element wystawy to militaria i elementy umundurowania, pamiątki z wojen i służby wojskowej. Będą też pocztówki, zdjęcia z epoki, fotografie portretowe i reportażowe (w większości po raz pierwszy prezentowane publicznie), ukazujące militaryzację codzienności, niemieckie jednostki wojskowe i paramilitarne czasu powstań, propagandę polityczną. Symbolicznym zakończeniem wystawy będą fotografie i przedmioty związane z represyjnymi funkcjami ostatniej formy ustrojowej państwa niemieckiego, czyli nazistowskiej Trzeciej Rzeszy. Wystawa będzie czynna do 30 września. (bom)