Finał remontowego lata

Uaktualniono: 28.08.2019 / Sekcja: / pdf
Jagiellońska Jagiellońska niemal gotowa. Fot. Mosquidron

Co dzieje się na dwóch największych placach robót w ścisłym centrum Gliwic – przy ul. Jagiellońskiej i u zbiegu ulic Wrocławskiej, Kłodnickiej i Zimnej Wody? Jak przebiegają prace przy ul. Toszeckiej? Sprawdzamy!

>> Jagiellońska niemal gotowa

Ekipy remontowe, które w drugiej połowie maja wróciły na odcinek ul. Jagiellońskiej od skrzyżowania z ulicami Konarskiego i Zabrską do wysokości skrętu w ul. ks. Hlubka, zakończyły swoje zadanie. Na przebudowanym odcinku pojawiły się – przypomnijmy – nowe chodniki, zatoka autobusowa i ścieżka rowerowa. W najbliższych dniach prace skupią się na przygotowaniu oznakowania pionowego i poziomego. – Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, ruch na zmodernizowanym odcinku ul. Jagiellońskiej powinien zostać przywrócony najpóźniej we wrześniu – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach.

>> Na Wrocławskiej powstaje nowy most

Jego mocno nadwerężony czasem stuletni poprzednik przeszedł do historii – został rozebrany z powodu niedostatecznego stanu technicznego. W jego miejscu rośnie zaś nowy most. Wykonawca robót zakończył już deskowanie przęsła i rozpoczął zbrojenie konstrukcji obiektu. – To najistotniejszy etap prac konstrukcyjnych. Roboty potrwają mniej więcej miesiąc – wyjaśnia rzecznik prasowy ZDM-u. Prace przebiegają terminowo, zgodnie z założonym harmonogramem. Nowy most o konstrukcji ramowej będzie odpowiadał aktualnym normom technicznym, a jego nośność zwiększy się do 50 ton. Szacowane koszty inwestycji to około 9 mln zł, z tego blisko połowę kosztów pokryją środki pozyskane z rezerwy subwencji ogólnej Ministerstwa Infrastruktury. Przewidziany termin zakończenia prac to I kwartał 2020 r.

>> Toszecka nabiera nowego kształtu

Trwa przebudowa skrzyżowania ulic Toszeckiej (od skrzyżowania z ul. Wojciecha do zjazdu do restauracji McDonald’s), Pionierów i Myśliwskiej. Jeszcze w sierpniu planuje się zakończenie I i II etapu prac, i przerzucenie ruchu na gotowy odcinek Toszeckiej. Od września drogowcy zajmą się ostatnim przeznaczonym do remontu pasem tej ulicy, gdzie wykonane zostaną warstwy jezdni. Przebudowany zostanie również chodnik, kanalizacja deszczowa i oświetlenie uliczne, zabezpieczone zostaną sieci uzbrojenia terenu. Prace planuje zakończyć się w październiku.

Po zakończonej przebudowie kierowcy poruszający się ul. Toszecką, dojeżdżając do skrzyżowania, będą mieli do dyspozycji trzy pasy ruchu: dla skręcających w lewo, dla jadących na wprost i osobny dla skręcających w prawo. Przejeżdżający przez skrzyżowanie na wprost będą poruszali się dwoma pasami ruchu, które w miarę oddalania się od krzyżówki zwężą się do jednego. Dzięki zmianom w organizacji ruchu w zdecydowany sposób poprawi się także bezpieczeństwo pieszych. Z myślą o osobach niewidomych i słabowidzących przy przejściach ułożona zostanie specjalna kostka. Koszt inwestycji to około 6,5 mln zł.

Toszecka
Toszecka nabiera nowego kształtu. Fot. Mosquidron
most Wrocławska
Rośnie nowy most na zwieńczeniu Wrocławskiej. Fot. ZDM w Gliwicach
most Wrocławska
Rośnie nowy most na zwieńczeniu Wrocławskiej
Toszecka Toszecka nabiera nowego kształtu. Fot. Mosquidron
most Wrocławska Rośnie nowy most na zwieńczeniu Wrocławskiej. Fot. ZDM w Gliwicach
most Wrocławska Rośnie nowy most na zwieńczeniu Wrocławskiej

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking