Aktualności | Ferie w mieście 2023

Ferie w mieście 2023

Ferie w mieście 2023

Opublikowane: 12.01.2023 / Sekcja: Miasto  Oświata 

Ferie to czas odpoczynku, ale też wielu ciekawych możliwości. Nawet jeżeli nie wyjeżdżacie na zimowiska, wyprawy, obozy narciarskie czy do babci, nie będziecie się nudzić! W Gliwicach sporo będzie się działo. Sprawdźcie, jakie atrakcje na was czekają.

Filmowe zimowisko w Amoku 
Kino Amok zaprasza młodych gliwiczan na ferie pełne filmowych przygód i twórczej zabawy. Jest w czym wybierać. Kierunek – Amok! Zaplanujcie sobie czas wolny na filmowo. 

#bajkizpolski 
Międzysemestralna przerwa szkolna rozpocznie się 16 stycznia, ale kino Amok (ul. Dolnych Wałów 3) zaprasza już 15 stycznia na godz. 16.15. Jako pierwsza podczas Filmowego Zimowiska 2023 zostanie wyświetlona animacja „Zabawy w śniegu”

Filmowe przeboje 
•    17 stycznia, o godz. 10.00 młodzi widzowie zobaczą „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”. 
•    18 stycznia o godz. 10.00 na wielkim ekranie poznamy tajemnice „Pamiętników Tatusia Muminka”. 
•    19 stycznia o godz. 10.00 zobaczymy film „Bella i Sebastian. Nowe Pokolenie”. 
•    20 stycznia o godz. 10.00 swój świat pokaże „Zadziwiający kot Maurycy”. Będzie można się z nim spotkać również po południu w dniach od 20 do 26 stycznia. 
•    Od 27 do 29 stycznia, podczas seansów popołudniowych, będzie można zobaczyć filmowy przebój „Uwolnić Poly”. 

Przedszkolna Akademia Pif PAF 

22 stycznia o godz. 11.00, w ramach Weekendowej Przedszkolnej Akademii Filmowej Pif PAF, dzieci w wieku od 4 do 6 lat będą miały okazję poprzymierzać kostiumy bajkowych bohaterów i zyskać supermoce. Wezmą też udział w projekcji bajek „Lodowa góra” i „Dwanaście miesięcy”. 

ZEF W DRODZE Młody Festiwal Filmowy 
Zespół Edukatorów Filmowych, który wybiera najbardziej wartościowe produkcje, wytypował spośród 100 tytułów 5 – dla różnych grup wiekowych. Teraz czas na zamianę ról – ulubione filmy wybiorą młodzi widzowie, którzy po każdym seansie zostaną poproszeni o oddanie głosu. 

W programie: 
•    24 stycznia, godz. 11.00 – „Yuku i magiczny kwiat”, 
•    25 stycznia, godz. 11.00 – „Vinski i magiczny pył”, 
•    26 stycznia, godz. 11.00 – „Rodzice kontra Influencerzy”, 
•    27 stycznia, godz. 11.00 – „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona”, 
•    28 stycznia, godz. 11.00 – „Lato, kiedy nauczyłam się latać”, a po seansie, o godz. 12.30, zaplanowano warsztat filmowy „Rodzinne rytuały, czyli o tym, co nas zbliża i wzmacnia”, który poprowadzą Dagmara Suma i Marcin Drzazga. Bilety na seanse i warsztaty są do nabycia osobno.
Więcej informacji na temat repertuaru i biletów można znaleźć na stornie internetowej amok.gliwice.pl.

 

Z kolorem i formą 
Muzeum zaprasza na ferie z kolorem, formą i „Madonną pod jodłami”. Od wtorku 17 stycznia do piątku 27 stycznia w Willi Caro i Oddziale Odlewnictwa Artystycznego będą organizowane zajęcia edukacyjne dla grup przedszkolnych iszkolnych uczestniczących w półkoloniach, jak i dla osób indywidualnych – rodziców/opiekunów z dziećmi. Zajęcia będą rozpoczynały się o godz. 9.00 i 11.00 (stacjonarnie i na platformie ZOOM). 

W Willi Caro odbędą się spotkania z dziełami sztuki najwyższej próby. Uczestnicy będą mieli okazję poznać prace najlepszych polskich twórców dwudziestolecia międzywojennego, na co dzień znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, a obecnie prezentowane na wystawie w Willi Caro. Czekają dzieła takich twórców jak: Leon Chwistek, Jan Cybis, Zbigniew Pronaszko, Józef Pankiewicz, Wacław Zawadowski-Zawado, Józef Czapski, Zofia Stryjeńska, Tadeusz Makowski, Władysław Skoczylas, Jonasz Stern, Katarzyna Kobro. Będzie można też podziwiać jedno z najwspanialszych dzieł renesansu w polskich zbiorach – pochodzący z ok. 1510 r. obraz „Madonna pod jodłami” niemieckiego artysty Lucasa Cranacha starszego. Z kolei w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego uczestnicy warsztatów zawędrują do słonecznej Italii, gdzie poznają losy rzymskich cesarzy i spojrzą na Rzym oczami Giovanniego Battisty Piranesiego, wybitnego XVIII-wiecznego architekta i rysownika. 

TEMATY ZAJĘĆ: 
Willa Caro: 
•    Artystyczny alfabet dwudziestolecia międzywojennego w Polsce; 
•    Nowe rozdanie. Panorama dwudziestolecia międzywojennego w Polsce; 
•    Niezmiennie zmiana. Najważniejsze kierunki w polskim malarstwie dwudziestolecia międzywojennego; 
•    Madonna pod jodłami. Tajemnice arcydzieła. 
Oddział Odlewnictwa Artystycznego: 
•    Poczet cesarzy rzymskich; 
•    Grand tour z Piranesim. 

Obowiązują zapisy przyjmowane pod nr. tel.: 783-560-006 (Willa Caro) i 665-280-021 (OOA). Na ZOOMie zajęcia są dla wszystkich bezpłatne. Stacjonarne kosztują 1 zł od całej grupy, a osoby indywidualne, które chcą do tych grup dołączyć, wchodzą za darmo. Liczba miejsc jest ograniczona. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej muzeum.gliwice.pl.

Kolor i forma

 

Szyfry i zagadki 
Stacja Artystyczna Rynek (Rynek 4/5) i Stowarzyszenie GTW zapraszają na COOLturalne Ferie 2023 w SAR. Zaplanowano dwa turnusy, z których dostępny jest jeszcze drugi (od 23 do 27 stycznia). 

W drugim tygodniu ferii uczestnicy wezmą udział w wyzwaniu „Detektyw Sarowski w podróży”. Aby rozwikłać arcyskomplikowaną zagadkę i poznać najskrytszą prawdę o tajemniczych wydarzeniach w Gliwicach, trzeba będzie łamać szyfry, wykazać się nie lada sprytem, odwagą i przenikliwością umysłu oraz zajrzeć w najdalsze zakątki świata. Czy Detektyw Sarowski zdoła dowiedzieć się, co naprawdę wydarzyło się na Rynku w Gliwicach? Wasza pomoc jest niezbędna! 

Ferie z SAR przeznaczone są dla dzieci w wieku 7–12 lat. Więcej informacji o programie i opłatach można znaleźć na stronie internetowej gtwgliwice.pl oraz uzyskać pod nr. tel. 504-676-972 lub pisząc na adres: zapisysar@gmail.com. Informacje udzielane są w godzinach pracy Stacji Artystycznej Rynek (poniedziałek – piątek w godz. od 12.00 do 20.00). 

Organizatorzy zapewniają opiekę wykwalifikowanych animatorów, poczęstunek, herbatę/napój i obiad, materiały niezbędne do uczestniczenia w zajęciach manualno-plastycznych, polisę NNW. Projekt jest współfinansowany przez Centrum Kultury Victoria w Gliwicach.


 

STEAM ferie 

Ferie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach zapowiadają się bardzo interesująco, upłyną w dużym stopniu pod znakiem doświadczeń, eksperymentów naukowych, konstruowania, budowania i rozwijania kreatywności (STEAM to akronim angielskich słów: Science, Technology, Engineering, Art, Mathematics, będący nazwą modelu nauczania, który łączy wymienione wyżej nauki w jedno). Podczas „STEAM ferii” dzieci będą motywowane do samodzielnego myślenia, wyciągania wniosków i współdziałania w grupie, ale przede wszystkim zyskają możliwość interesującej zabawy. 

Atrakcji nie zabraknie! Będzie m.in. okazja, by skonstruować rakietę i wystrzelić ją w kosmos, wziąć udział w warsztatach dziennikarskich, poznać historię dinozaurów i zbudować ich szkielety z makaronu, zgłębić podstawy programowania i konstruowania robotów, własnoręcznie wykonać drzewko szczęścia, a także odbyć podróż po Układzie Słonecznym czy Starożytnym Egipcie. To nie wszystko. Będzie też można poznać tajniki druku 3D, odkryć tajemnice wulkanów, uczestniczyć w zabawach kreatywnych, różnych doświadczeniach, zajęciach naukowych, a także stworzyć własną świecę, pachnące mydełko, kalejdoskop czy witraż okienny. 

Bezpłatne zajęcia będą organizowane przez dwa tygodnie ferii niemal we wszystkich filiach MBP. Ferie w Bibliotece rozpocznie w sobotę, 14 stycznia, STEAM DAY, święto nauki, technologii, inżynierii, sztuki i matematyki. Szczegółowy program oraz adresy mailowe, na które należy zgłaszać chęć udziału w zajęciach znajdują się na stronie internetowej MBP: biblioteka.gliwice.pl.

Zimowa laba z Victorią 
W czasie ferii Centrum Kultury Victoria zaprasza dzieci ze szkół podstawowych do Laboratorium Aktywności Bardzo Artystycznych. W planie są warsztaty ruchowe, taneczne, plastyczne, teatralne, fotograficzne, rękodzielnicze i filmowe. To będzie kreatywny czas, spędzony na dobrej zabawie! 

Zajęcia będą prowadzone w budynku CKV przy ul. Barlickiego 3 oraz w Centrum Sportowo-Kulturalnym „Łabędź” przy ul. Partyzantów 25. Niektóre z warsztatów są płatne (koszt 30 zł na pokrycie materiałów potrzebnych na zajęcia). Szczegółowe informacje oraz harmonogram są dostępne na stronie ckvictoria.pl w zakładce „Edukacja”. Obowiązują zapisy, a liczba miejsc jest ograniczona.

Zimowa Laba z Victorią


Warsztaty i zajęcia artystyczne 
Młodzieżowy Dom Kultury (ul. Norberta Barlickiego 3) oferuje szeroką ofertę zajęć artystycznych dla dzieci i młodzieży. Do wyboru są warsztaty plastyczne, muzyczne, filmowe i graficzne. Będzie okazja, by np. własnoręczne wykonać wyjątkowy prezent dla babci i dziadka, skonstruować budki lęgowe dla ptaków, domki dla bezdomnych zwierząt i największy aparat fotograficzny w Gliwicach. W ofercie jest też akademia ekslibrisu i zabawy z gliną. Liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowy plan warsztatów oraz link do formularza zapisów na zajęcia znajduje się na stronie internetowej mdk.gliwice.pl.


W tropikach i w wodzie 
Palmiarnia Miejska to oaza zieleni w centrum miasta. Jest trzecim co do wielkości obiektem tego rodzaju w Polsce. Powstała jeszcze w XIX w. liczy obecnie ponad 6 tys. okazów flory i fauny. Można w niej podziwiać rośliny cytrusowe, przyprawowe (pieprz, cynamon, kardamon) oraz egzotyczne palmy i kaktusy, pochodzące z Australii, Afryki i obu Ameryk. Ale nie tylko – w Palmiarni mieszkają też zwierzęta. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się egzotyczne i krajowe ryby pływające w ogromnych akwariach. Zwiedzanie zajmuje około 1,5 godz. Trochę ciepełka w gliwickich tropikach to fantastyczna oferta na spędzenie wolnego czasu. Uwaga, mamy dobrą wiadomość – podczas ferii Palmiarnia Miejska jest czynna również w poniedziałki (w godz. od 9.00 do 18.00). 

W ferie warto też skorzystać z gliwickich krytych pływalni: Mewy na Sikorniku, Delfina przy ul. Warszawskiej i Olimpijczyka na Koperniku.

Więcej informacji na temat obiektów oraz biletów można znaleźć na stronie internetowej www.mzuk.gliwice.pl


W świecie Dickensa 
Podczas ferii w Teatrze będzie okazja, by zobaczyć spektakl „Opowieść wigilijna” w reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. To metaforyczna opowieść o skąpym, pozbawionym uczuć starcu, która od niemal 200 lat porusza serca i umysły. Wiktoriańskie opowiadanie Charlesa Dickensa o przemianie Ebenezera Scrooge’a było wielokrotnie wznawiane, tłumaczone na inne języki, adaptowane przez twórców filmu i teatru. – Historia Scrooge’a to uniwersalna opowieść o tym, że dobro nie tylko zwycięża nad złem, ale niesie ze sobą prawdziwą radość – mówi Joanna Oparek, autorka adaptacji. 
Spektakl przeznaczony jest dla widzów w wieku powyżej 7. roku życia. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie internetowej teatr.gliwice.pl. (mf)