Typ zawartości: Aktualności

"Jeżeli istnieje klucz do sukcesu to jest nim wytrwałość." 

Laureaci Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia artystyczne, to nie tylko sumienni i zaangażowani uczniowie. To przede wszystkim wybitnie uzdolnieni i pełni pasji młodzi muzycy. I choć są oni dopiero na początku ścieżki, która - miejmy nadzieję - pozwoli zrealizować marzenia o karierze muzyka, to nie sposób w zaledwie kilku zdaniach, przedstawić wszystkie ich osiągnięcia.

Typ zawartości: Aktualności
Samorządowcy przedstawiają fakty i postulaty na temat sytuacji finansowej oświaty, istotne w kontekście funkcjonowania polskich samorządów.

Związek Miast Polskich, do którego należą również Gliwice, przygotował dane na temat sytuacji finansowej polskiej oświaty oraz niedoszacowania części oświatowej subwencji ogólnej dla JST w l. 2018-2020. Subwencja „szkolna” (odrębnie ustalana część subwencji ogólnej dla samorządów) jest od lat odgórnie, arbitralnie ustalana w budżecie państwa. Zawsze stanowiła dofinansowanie kosztów prowadzenia szkół przez JST (nigdy nie pokrywała 100% wydatków). Sposób jej obliczania nigdy nie był dokładnie ustalony, jednak w ustawie o dochodach JST był od 2003 roku zapis gwarantujący jej minimalną wysokość w kolejnych latach. Po uchwaleniu w roku 2015 ustawy o finansowaniu oświaty zapis ten zniknął, a sama ustawa de facto rozmydla zasady finansowania oświaty, zamiast określić standardy i mechanizm ustalania subwencji.

Typ zawartości: Aktualności

Eiffel Excellence to prestiżowy program stypendialny francuskiego Ministerstwa Europy i Spraw Zagranicznych, skierowany do najzdolniejszych studentów zagranicznych, którzy chcieliby odbyć studia we Francji na poziomie magisterskim lub doktoranckim, w czterech dziedzinach: nauki techniczne, ekonomia i zarządzanie, prawo oraz nauki polityczne.
W ostatniej edycji programu przyznane zostały 383 stypendia na rok akademicki 2020-2021: 320 na poziomie magisterskim i 63 na poziomie doktoranckim. Wśród laureatów z całego świata znalazło się aż trzech studentów z Polski.

Typ zawartości: Aktualności

W związku z mniejszą niż zakładano liczbą złożonych wniosków na świadczenie z programu "Dobry start" 300+, Ośrodek Pomocy Społecznej w Gliwicach, przypomina rodzicom, że 30 listopada mija termin składania wniosków w sprawie ustalenia prawa do świadczenia w ramach rządowego programu „Dobry start” (300+). Wnioski złożone po w/w terminie pozostaną bez rozpatrzenia.

Typ zawartości: Aktualności

To kolejna inwestycja miasta w szkolną infrastrukturę sportową – przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 4 w Szobiszowicach zmodernizowano kompleks boisk. Uczniowie oraz mieszkańcy okolicy mogą na nich grać w piłkę nożną i ręczną, w koszykówkę, siatkówkę i hokej na trawie. To nie wszystko – wybudowano również bieżnię, skocznię i rzutnię.

Typ zawartości: Aktualności

Dziś o 11:11 wiele szkół, przedszkoli i placówek oświatowych, a także placówki polonijne, wezmą udział w kolejnej edycji projektu MEN „Szkoła do hymnu” 2020. Klasy, grupy i społeczności szkolne, odśpiewają „Mazurka Dąbrowskiego”.  W tym roku ze względu na ograniczenia wynikające ze stanu epidemii, MEN zaproponowało wspólne śpiewanie on-line, poprzez połączenie się za pomocą komunikatorów.

Typ zawartości: Aktualności

Mistrzostwa Gliwic Szkół w Badmintonie, które odbyły się 21. października 2020 r. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Gliwicach, zorganizowane zostały w ramach działalności Szkolnego Związku Sportowego oddział w Gliwicach. Jednocześnie były one zawodami sportowymi rozegranymi w ramach Wojewódzkich Letnich Igrzysk Młodzieży Szkolnej na szczeblu miejskim.
Gliwickie szkoły mogli reprezentować uczniowie, którzy w dniu zawodów byli uczniami danych szkół, a impreza sportowa obejmowała swoim zasięgiem zawody Igrzysk Dzieci, w której mogli rywalizować uczniowie z roczników 2008 i młodsi oraz Igrzysk Młodzieży Szkolnej, w której uczestniczyli uczniowie z roczników 2006-2007. Sportowa rywalizacja toczyła się w dyscyplinie sportowej, która rozwija wszechstronnie sprawność fizyczną – czyli Badminton.

Typ zawartości: Aktualności

Od 9 listopada 2020 r., klasy 1-3 szkół podstawowych przejdą na naukę zdalną. Zatem od poniedziałku, wszyscy uczniowie gliwickich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, będą uczyć się w domu. Powyższa forma kształcenia będzie obowiązywała do 29 listopada 2020 r, o ile rząd nie podejmie decyzji o jej przedłużeniu.
Przedszkola publiczne póki co pozostają otwarte.
Cała Polska jest wciąż w czerwonej strefie, a dotychczasowe środki bezpieczeństwa nadal obowiązują. Zdaniem rządu, to ostatni etap, który może uchronić przed wprowadzeniem narodowej kwarantanny. Rząd chce maksymalnie spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce, a najlepsze metody walki z wirusem to odosobnienie, izolacja, kwarantanna oraz unikanie dużych skupisk ludzkich, a także przestrzeganie zasad bezpieczeństw.

Typ zawartości: Aktualności

Takie wiadomości cieszą wszystkich. Jednak najbardziej dzieci niepełnosprawne, poruszające się na wózkach oraz ich rodziców i opiekunów. Przyszkolny plac zabaw przy Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi nr 21 w Gliwicach, wzbogacił się o nową atrakcję. Jest to karuzela, uwzględniająca potrzeby dzieci niepełnosprawnych, poruszające się na wózkach inwalidzkich.

Typ zawartości: Aktualności

"Jeżeli istnieje klucz do sukcesu to jest nim wytrwałość". A sukcesy laureatów Stypendium Prezydenta Miasta Gliwice, są tego najlepszym przykładem. W tym roku 52. uczniów gliwickich szkół, znalazło się w gronie laureatów. Każdy z nich, to wyjątkowo zdolny i utalentowany młody człowiek, który jest doskonałym przykładem, że umiejętności - w połączeniu ze zdrową ambicją i zaangażowaniem - to przepis na sukces. Tych 52. młodych ludzi oraz ich nauczyciele udowodnili, że nauka i solidna praca, przynoszą korzyści. I nawet jeśli teraz trudno je w pełni ocenić, to w przyszłości mogą stać się przyczynkiem do osiągnięcia zawodowych sukcesów i być źródłem satysfakcji.