Aktualności | Eurovia dała najlepszą cenę

Eurovia dała najlepszą cenę

Eurovia dała najlepszą cenę

Opublikowane: 27.09.2012 / Sekcja: Miasto 

Przygotowania do budowy ostatniego gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej zbliżają się do finału. W ubiegłym tygodniu otwarto oferty firm, które chcą zrealizować tę inwestycję. Najkorzystniejszą ofertę przedstawiło konsorcjum, którego liderem jest EUROVIA POLSKA SA.

Drugi – ostatni – gliwicki odcinek Drogowej Trasy Średnicowej (oznaczony jako G2) ma długość 5,6 km. Wiedzie od ul. Kujawskiej do ul. Portowej i łączy się z Drogą Krajową nr 88. W ścisłym centrum – pod ulicami Dworcową i Zwycięstwa – będzie przebiegał w 500-metrowym tunelu, nad którym w przyszłości może powstać nowa, atrakcyjna przestrzeń miejska.
Władze samorządowe zabiegały, aby ten fragment trasy w jak największym stopniu spełniał oczekiwania mieszkańców. Dlatego zaprojektowano relatywnie dużo węzłów drogowych, które z jednej strony ułatwią dojazd do DTŚ z różnych ulic i różnych części miasta, z drugiej umożliwią wielu kierowcom spoza Gliwic dotarcie do ważnych obiektów, takich jak przykładowo Politechnika Śląska czy Centrum Onkologii.
Średnicówka na tym odcinku będzie mieć również zdecydowanie niższe parametry niż w innych miastach. Na pewno nie będzie przypominać autostrady, ale raczej miejską ulicę. Prawie w całości będzie mieć jedną jezdnię z czterema pasami ruchu – po dwa w każdą stronę – podobnie jak na ulicy Pszczyńskiej. Jedynie w części od ulicy Kujawskiej do ulicy Królewskiej Tamy będzie to droga z dwoma jezdniami po dwa pasy ruchu w każdą stronę – wyjaśnia Andrzej Karasiński, sekretarz miasta Gliwice.
Budowa tego odcinka średnicówki to skomplikowane i kosztowne przedsięwzięcie, bo przebiega on przez obszar śródmiejski, silnie zurbanizowany. O otrzymanie zlecenia na realizację inwestycji ubiegało się 9 wykonawców – w tym firmy nie tylko z Polski, ale też z Niemiec, Portugalii, Ukrainy i Włoch. Ich oferty otwarto 20 września w katowickiej siedzibie firmy DTŚ S.A. Najkorzystniejszą cenowo propozycję przedstawiło konsorcjum, którego liderem jest EUROVIA POLSKA SA. Zaproponowało wykonanie zadania za 700 414 396 złotych. Najdroższa z ofert zawierała cenę przekraczającą 988 milionów złotych. Więcej na ten temat można znaleźć w najnowszym wydaniu „Miejskiego Serwisu Informacyjnego – Gliwice” (nr 39/2012 z 27 września 2012 r.), dostępnym w wersji elektronicznej na stronie www.gliwice.eu (zakładka „Dla mieszkańców”). (al)