Aktualności | Dronem w smog

Dronem w smog

Dronem w smog

Opublikowane: 29.03.2018 / Sekcja: Miasto 

Gliwice stawiają na nowoczesne technologie, także w walce o czyste powietrze. Do walki ze smogiem miasto zamierza wykorzystywać drony, wyposażone w specjalne czujniki do kontrolowania dymu z kominów. Jak wysokie technologie radzą sobie z niską emisją, pokazano podczas konferencji „Dronem w Smog”, która odbyła się 27 marca na terenie Nowych Gliwic.

Choć obowiązująca w województwie śląskim uchwała zabrania spalania węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla, mułów i niskiej jakości paliw z odpadów węglowych, brak regulacji zakazujących handlu paliwami niskiej jakości powoduje, że walka ze smogiem jest utrudniona. Problemem jest zwłaszcza skuteczne definiowanie źródeł emisji zanieczyszczeń. Miasto Gliwice, we współpracy z firmą Flytronic (spółka z Grupy WB i wiodący w kraju producent bezzałogowych statków powietrznych) testuje możliwości wykorzystania do tego celu wyposażonych w specjalne czujniki dronów. Urządzenia te mogą w przyszłości ułatwić pracę Strażników Miejskich i ograniczyć do minimum problem nielegalnego spalania odpadów w domowych piecach. Po odkryciu źródła emisji zanieczyszczeń przez dron, do akcji wkroczą strażnicy, którzy na podstawie odczytów z urządzenia będą mogli prowadzić dalsze czynności zmierzające do ukarania osoby spalającej odpady.

Przez ostatnie dwa miesiące, wraz ze Strażą Miejską wykonywaliśmy pomiary nad Gliwicami i Katowicami. Były one prowadzone z użyciem wyposażonego w czujnik drona, który jest w stanie wykryć gdzie spalane są śmieci. Podczas testów kilkakrotnie namierzyliśmy takie miejsca. Wyniki umożliwiły nam opracowanie metodyki wykonywania pomiarów i tym doświadczeniem dzieliliśmy się podczas konferencji – mówi Przemysław Tomków z firmy Flytronic.

Podczas konferencji eksperci nie tylko dzielili się wiedzą teoretyczną. Zaprezentowano również drona antysmogowego w działaniu. Straż Miejska systematycznie przeprowadza kontrole pieców. Tylko w styczniu sprawdzono 496 palenisk, w lutym już 517.

W wyniku akcji stwierdzono 37 nieprawidłowości: 27 osób ukarano grzywną, a 10 osób pouczono.

Drony pozwolą oszczędzić nasz czas – możemy przeprowadzać kontrole z zaskoczenia, zamiast wchodzić po kolei do każdego domu na danej ulicy, by sprawdzić palenisko – mówi Janusz Bismor, komendant Straży Miejskiej w Gliwicach.

Organizatorem konferencji byli: Górnośląska Agencja Przedsiębiorczości i Rozwoju, Flytronic WB Group, Straż Miejska w Gliwicach oraz Polski Związek Straży Miejskich i Gminnych. (mf)

 

dron2