Aktualności | CzasyPismo

CzasyPismo

CzasyPismo

Opublikowane: 17.09.2012 / Sekcja: Miasto  Nauka  Kultura 

Jak opowiadać najnowszą historię Górnego Śląska? Przewodnikiem po często trudnych i niezrozumiałych meandrach górnośląskiej historii może być nowy, unikalny w skali regionu, periodyk Instytutu Pamięci Narodowej „CzasyPismo”, wydany we współpracy z Muzeum w Gliwicach.


„CzasyPismo” to nowy projekt Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Periodyk ma popularyzować badania historyczne nad XX-wiecznymi dziejami Górnego Śląska i obszarów sąsiednich. Szczególny nacisk położono na problematykę funkcjonowania systemów totalitarnych – nazizmu i komunizmu i ich oddziaływania na społeczeństwo regionu. Nie oznacza to jednak zawężenia tematyki wyłącznie do kwestii politycznych – przeciwnie, celem pisma jest ukazanie możliwe szerokiego spektrum zjawisk – sfery kultury, religii, gospodarki, życia codziennego, obyczajowości.
– „CzasyPismo” to zupełnie nowa propozycja, jak dotąd na rynku wydawniczym brak było pisma historycznego, popularyzującego dwudziestowieczną historię regionu. Tymczasem istnieje odczuwalne zapotrzebowanie na taki periodyk, zwłaszcza w środowiskach osób aktywnie zaangażowanych w popularyzowanie wiedzy o Górnym Śląsku, takich jak stowarzyszenia regionalne i lokalne, amatorzy historii danej miejscowości, kadra nauczycielska i akademicka, uczniowie szkół średnich i studenci, a także dotychczasowi odbiorcy naszej oferty edukacyjnej i naukowej – mówi Adam Dziurok, redaktor naczelny „CzasyPisma”, które ukazywać się będzie raz na pół roku.
Zaangażowanie w wydanie „CzasyPisma” to kolejna forma współpracy Muzeum w Gliwicach i Instytutu Pamięci Narodowej. – Przybliżanie skomplikowanych i często niejednoznacznych dziejów najnowszych Górnego Śląska stanowi dla Muzeum w Gliwicach jeden z priorytetów. Nasza instytucja podjęła bądź zainicjowała w tym obszarze szereg działań. W ostatnich latach we współpracy z IPN przygotowaliśmy konferencję naukową „Kresowianie na Górnym Śląsku”, wydaliśmy także książkę „Gliwiccy Kresowanie” Bożeny Kubit, towarzyszącą wystawie pod tym samym tytułem. IPN był naszym partnerem również podczas zorganizowanej w zeszłym roku międzynarodowej konferencji „Górnoślązacy. Problemy ludności pogranicza w XX wieku”. W kwietniu tego roku w Willi Caro otwarta została z kolei wystawa „Germania. Niemiecka polityczność na Górnym Slasku 1878 – 1945”. Jej dopełnieniem będzie książka autorstwa głównego kuratora, Sebasiana Rosenbauma, którą wyda Muzeum w Gliwicach – mówi dyrektor Muzeum, Grzegorz Krawczyk. (bom)