Aktualności | Chwała bohaterom!

Chwała bohaterom!

Chwała bohaterom!

Opublikowane: 30.08.2019 / Sekcja: Miasto 

Dwóch bohaterów walczących we wrześniu 1939 r. o Westerplatte pochowanych jest na cmentarzu parafialnym w gliwickim Bojkowie. Pamięć o chorążym Edwardzie Szewczuku i kapralu Michale Plewaku ocalili od zapomnienia mieszkańcy, od kilku lat spotykający się przy mogiłach Westerplatczyków w ramach inauguracji „Bojkowskiego Września”.

Wśród żołnierzy, którzy od 1 do 7 września 1939 roku na Westerplatte bohatersko stawiali opór niemieckiemu najeźdźcy, byli chorąży Edward Szewczuk oraz kapral Michał Plewak. Obydwaj urodzili się na Kresach, a po wojnie osiedlili się w gliwickim Bojkowie. Edward Szewczuk zmarł w 1964 roku, a Michał Plewak w 1982 r. Spoczęli na miejscowym cmentarzu parafialnym. O zachowanie pamięci o nich dbają pieczołowicie mieszkańcy Bojkowa, podczas obchodów „Bojkowskiego Września”.

Tegoroczny „Bojkowski Wrzesień” został włączony do ogólnopolskiego kalendarza wydarzeń związanych z obchodami 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Uroczystości otworzy 1 września o godz. 4.45 podniosły alert przy grobach chorążego Edwarda Szewczuka i kaprala Michała Plewaka. Wezmą w nim udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i patriotycznych, a także wojskowi (AGAT Gliwice, 4. Wojskowy Oddział Gospodarczy oraz WKU Gliwice), uczniowie i harcerze. O godz. 5.45 w budynku Szkoły Podstawowej nr 8 przy ul. Spacerowej 6 w Bojkowie rozpocznie się gawęda z ceremoniałem harcerskim.  O godz. 8.30 przyjdzie czas na Mszę św. w kościele pw. Narodzenia N.M.P, celebrowaną  w  80. rocznicę wybuchu II wojny światowej z prośbą o pokój na świecie i życie wieczne dla obrońców Ojczyzny oraz ludności cywilnej, która zginęła w następstwie działań wojennych, za zmarłych chor. Edwarda Szewczuka i kpr. Michała Plewaka, obrońców Westerplatte 1939 roku, a także w  intencji środowisk harcerskich ziemi gliwickiej, członków Szarych Szeregów oraz Szczepu Grunwald.

W piątek 6 września  o godz. 19.00 na Scenie Stara Kotłownia Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (ul. Barlickiego 3) wystawiony zostanie spektakl Teatru Magazyn „Dziennik Kapitana”. To monodram na podstawie rekonstrukcji dziennika załogi Westerplatte. W roli głównej wystapi Dawid Szóstak. Za scenariusz odpowiada Marcin Pogórecki, a za scenografię i reżyserię Aleksander Smoliński.

Współorganizatorami obchodów są: SP nr 8, Rada Osiedla Bojków, Parafia Narodzenia NMP, Ochotnicza Straż Pożarna Bojków, Fundacja im. Grupy Operacyjnej „Śląsk” 1939, Stowarzyszenie Szarych Szeregów Oddział Gliwice im. Ziemi Załozieckiej, Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej im. gen. J. H. Dąbrowskieg oraz Skauci Europy I Drużyna Gliwicka św. Jerzego. 

Patronat honorowy nad „Bojkowskim Wrześniem” objęli prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz oraz Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 – Oddział Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.