Aktualności | Centrum Przesiadkowe – wieści z placu robót

Centrum Przesiadkowe – wieści z placu robót

Centrum Przesiadkowe – wieści z placu robót

Opublikowane: 27.04.2022 / Sekcja: Miasto 

Wielka miejska inwestycja realizowana po północnej stronie dworca PKP w Gliwicach jest coraz bardziej zaawansowana. Komunikacyjne serce Gliwic ma zacząć bić z początkiem przyszłego roku, skupiając wszystkie środki transportu – w tym uruchamianą w perspektywie kilku lat Kolej Metropolitalną. Nowoczesne Centrum Przesiadkowe z wewnętrznym układem drogowym, wjazdami od strony ulic Toszeckiej i Tarnogórskiej i sąsiadującą z nimi strefą przystanków, postojów taxi i parkingów „kiss and ride”, wpłynie na poprawę komfortu i jakości podróży zarówno gliwiczan, jak i mieszkańców całego regionu.

W ulokowanym pod największą „falą” budynku głównym Centrum Przesiadkowego na poziomie piwnic w dalszym ciągu trwa montaż instalacji obsługujących cały kompleks CP – central wentylacyjnych, węzłów chłodu oraz ciepła, rozdzielni elektrycznych, automatyki. W łazienkach na piętrze i parterze zamontowano ścianki działowe z laminatów HPL i lustra. Na parterze pojawiły się wielkoformatowe płyty HPL z panoramą Gliwic. Trwa malowanie ścian, montaż szklanych balustrad i drzwi przesuwnych. Wnętrza powoli nabierają charakteru!

Na słupach żelbetowych zadaszenia głównego CP rozpoczęto montaż okładziny z blachy tytanowo-cynkowej. Wykonawca zajął się również instalacjami monitoringu i nagłośnienia. Cały czas wieszane są oprawy oświetleniowe – podobnie jak w nowym tunelu w strefie przejść podziemnych łączących Centrum Przesiadkowe z dworcem PKP. Tam, oprócz monitoringu i nagłośnienia, montowana jest także instalacja przeciwpożarowa.

W umiejscowionym z boku – poza strefą wiat – przyszłym budynku pomocniczym Centrum Przesiadkowego trwa montaż urządzeń do obsługi obiektu, zlokalizowanych na dachu – m.in. central wentylacyjnych i jednostek klimatyzacji. To ważne z punktu widzenia użytkowników pomieszczeń, docelowo przeznaczonych pod komercyjny wynajem.

W perspektywie kilku miesięcy Centrum Przesiadkowe skupi wszystkie środki transportu miejskiego, zwiększy też bezpieczeństwo pieszych, rowerzystów i kierowców. Kompleks będzie łączył transport koleją z systemem stacji autobusów miejskich, regionalnych i międzynarodowych, oferując także podróżnym miejsca postojowe dla samochodów, wygodną infrastrukturę rowerową oraz zaplecze komercyjne.

Na murach oporowych, opasujących teren CP i sąsiadujących z zabytkową wieżą ciśnień, w dalszym ciągu trwa montaż płyt betonowych i drewnianych okładzin.  Toczą się prace projektowe związane z drugim historycznym obiektem na terenie Centrum Przesiadkowego – budynkiem dawnej Huty Szkła przy ul. Toszeckiej 2b.
 
W rejonie wiat drogowych wykonywana jest podbudowa pod nawierzchnie asfaltowe. Układane są krawężniki, a w zatoczkach stanowiskowych także granitowa kostka.

Inwestycję realizuje konsorcjum firm: Mostostal Zabrze Gliwickie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego SA i Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów SA. Koszt prac to około 184 mln zł. Na ten cel ze środków unijnych pozyskano 129,5 mln zł. Planowany termin uruchomienia CP – z uwagi na okres czasu niezbędny do przeprowadzenia procedur odbiorowych – to początek 2023 roku.

Po południowej stronie dworca kolejowego przebudowywany jest układ drogowy, który wraz z Centrum Przesiadkowym stworzy w przyszłym roku przyjazną i funkcjonalną przestrzeń miejską.

Z nastaniem wiosny zmiany w rejonie prowadzonej inwestycji stają się coraz bardziej widoczne. Zakończone zostały już roboty w ciągu ul. Na Piasku, a na finiszu są prace związane z: budową połączenia ul. Okopowej z placem przed dworcem PKP oraz częścią placu dla autobusów w rejonie placu Piastów, przebudową uzbrojenia w ul. Zwycięstwa, a także ciągiem pieszo-rowerowym w ul. Berbeckiego. Trwa układanie warstw konstrukcyjnych przy placu Piastów oraz ul. Zwycięstwa.

W kolejnym etapie wykonana zostanie pozostała część placu Piastów, fragment ul. Bohaterów Getta Warszawskiego oraz plac przed dworcem PKP. Obecnie wiemy już, że prace powinny się zakończyć w lipcu 2023 r. – informuje Jadwiga Jagiełło-Stiborska, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich w Gliwicach, który nadzoruje przebudowę po południowej stronie dworca PKP realizowaną przez Eurovię Polska. Koszt inwestycji finansowanej z budżetu miasta to ponad 44 mln zł.