Brawo młodzi naukowcy!

Uaktualniono: 31.07.2020 / Sekcja: / pdf
młodzi naukowcy Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Zespół Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki w Knurowie, do którego należą m.in. licealiści gliwickiego ALO, zajął pierwsze miejsce w finale polskiej eliminacji Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat 2020.

Członkowie Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki zbudowali minisatelitę CanSat „AGO Knurów-1”. Opiekunem Koła jest Donat Dubiel, a w skład zwycięskiej drużyny weszli Marek Kwosek (koordynator zespołu) i Mateusz Zmuda z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz Szymon Rafałowski, Patryk Kwaśniok, Tomasz Kawalec i Łukasz Skrzyszewski.
 
Projekt obejmował opracowanie założeń fizycznych i matematycznych oraz misji, napisanie oprogramowania i stanowiska naziemnego i skonstruowanie satelity. Jednym z zadań urządzenia było utrzymywanie stałej dwukierunkowej łączności radiowej z naziemnym stanowiskiem kierowania lotem. W tym celu zespół przygotował stanowisko, składające się z komputera, modułu komunikacyjnego, anteny kierunkowej, oraz napisał oprogramowanie do kontroli i zarządzania. Drużyna wielokrotnie testowała satelitę, m.in. za pomocą stworzonego symulatora lotu odzwierciedlającego rzeczywiste warunki. – Zadanie, jakie postawili przed sobą młodzi członkowie zespołu, było bardzo ambitne. Zrealizowali je perfekcyjnie. Poświęcili na to ponad rok czasu i setki godzin w pracowni, w zaciszu domowym oraz w terenie w czasie testów o 5:30 rano – mówi Donat Dubiel, opiekun Koła. – Były wzloty i upadki podczas w pracy w grupie, ale przetrwali w komplecie, a koronawirus także im nie przeszkodził. Nauczył ich współpracy zdalnej i odpowiedzialności za przyjęte do realizacji zadania.
 

Prace drużyny wsparli naukowcy Politechniki Śląskiej: prof. Dariusz Kania, dr hab. inż. Robert Czerwiński, dr inż. Jerzy Fiołka, dr inż. Andrzej Machler z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz Wydziały Politechniki Śląskiej: Automatyki, Elektroniki i Informatyki oraz prof. Grzegorz Ćwikła z Wydziału Mechanicznego Technologicznego. – Bardzo dziękujemy wykładowcom Wydziału Automatyki, Elektroniki, i Informatyki oraz Wydziału Mechanicznego Technologicznego za wsparcie zespołu w czasie przygotowań do angielskojęzycznej prezentacji. Wsparcie w postaci wideokonferencji, podczas której zespół zaprezentował swój projekt i odpowiadał na bardzo trudne pytania techniczne (oczywiście w języku angielskim), było dla nich bardzo intensywnym doświadczeniem, nauką opanowania i prezentacji oraz swobody wypowiedzi w obcym języku na temat bardzo trudnych technicznych tematów – podkreśla Donat Dubiel.
 
Polski finał odbył się na lotnisku w Lesznie. Satelita wykonał lot z wysokości 500 metrów. Zespół Koła wziął także udział w wideokonferencji, podczas której zaprezentował projekt oraz analizę wyników, odpowiadając na pytania komisji konkursowej.
–  Chciałabym wyrazić ogromną radość z sukcesu naszych Uczniów. To wspaniałe, że Mateusz i Marek, którzy właśnie ukończyli pierwszy rok nauki w klasie o profilu politechnicznym, już na wczesnym etapie poświęcają się pasji naukowej i realizują ją na tak wysokim, inżynierskim poziomie. Mocno trzymamy kciuki za kolejne wyzwania, które stoją przed chłopakami – mówi mgr Joanna Husakowska, pedagog z Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Gliwicach. – W Akademickim Liceum Ogólnokształcącym Politechniki Śląskiej za cel stawiamy sobie wspieranie wszelkich naukowych inicjatyw uczniowskich, tworzymy atmosferę przyjazną realizacji zainteresowań i pasji. Kibicujemy i pomagamy naszym młodym naukowcom w realizacji celów, jakie przed sobą postawią. Dodam, że projekt Mateusza i Marka to nie pierwszy „kosmiczny” sukces naszych uczniów. Obecnie czekamy na wyniki czwartego etapu konkursu zorganizowanego przez Europejską Agencję Kosmiczną, w którym nasi uczniowie – Szymon i Antoni z klasy drugiej – zaprogramowali mikrokomputer Raspberry Pi, który został przetestowany przez astronautów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
 
Konkurs CanSat był dla uczniów nie tylko okazją do rozwinięcia umiejętności inżynieryjnych, informatycznych i technologicznych, ale także wykazania się znajomością języka angielskiego. – Każdy zespół miał przedstawić swój pomysł na to, jakie badania naukowe ma realizować satelita, oraz jego założenia konstrukcyjne. Bardzo istotnym elementem był fakt, że językiem konkursu był język angielski – wyjaśnia Mateusz Zmuda – Trzy raporty z prac nad projektem musiały być pisane w tym języku z uwzględnieniem słownictwa technicznego.
Plany drużyny obejmują także przyszłoroczną edycję konkursu. – Mamy plany na kolejny rok – mówi Marek Kwosek. – Będziemy starali się wygrać ponownie, by móc reprezentować Polskę na arenie europejskiej. Tym razem będziemy musieli przygotować jeszcze bardziej skomplikowaną misję i o wiele bardziej przetestowanego satelitę.
 
W związku z przygotowaniem do kolejnych przedsięwzięć Koło Elektroniki i Informatyki w Knurowie planuje zakup drona, na który została zaplanowana zbiórka pieniędzy. (Pol. Sl.)

Zespół koła naukowego
Fot. materiały Politechniki Śląskiej

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking