Aktualności | Betlejemskie Światełko Pokoju ponownie zawita do Gliwic

Betlejemskie Światełko Pokoju ponownie zawita do Gliwic

Fot. Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej

Betlejemskie Światełko Pokoju ponownie zawita do Gliwic

Opublikowane: 16.12.2022 / Sekcja: Miasto 

W niedzielę, 18 grudnia, do Gliwic dotrze Betlejemskie Światło Pokoju. Przedstawiciele Hufca ZHP Ziemi Gliwickiej przekażą je władzom miasta oraz wszystkim chętnym mieszkańcom na gliwickim rynku. Symboliczny płomień z Groty Narodzenia Pańskiego w Betlejem po raz kolejny obiegnie świat w formie międzynarodowej sztafety pokoju.

Przekazanie Światła z Betlejem w Gliwicach

Dla zuchów, harcerzy i instruktorów z powiatu gliwickiego, czas oczekiwania na Boże Narodzenie nieodłącznie związany jest z uczestnictwem w magicznej, międzynarodowej sztafecie – przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju. Symboliczny płomień rokrocznie przekazywany jest z rąk do rąk i obiega niemal cały świat.

W niedzielę, 18 grudnia, o godzinie 18:20 Betlejemskie Światło Pokoju dotrze na gliwicki Rynek. W tym roku harcerze tradycyjnie przekażą je mieszkańcom oraz władzom miasta –wznawiając swój zwyczaj po pandemicznej przerwie. Od poniedziałku, 19 grudnia, światło przekazywane będzie również w kościołach, urzędach oraz instytucjach w Gliwicach i powiecie gliwickim, skąd będzie można je zabrać do swojego domu.

Przyjmij “Światło dla Ciebie” do swojego domu

Tradycja Betlejemskiego Światła Pokoju trwa już 36 lat. Zawsze przed świętami z Groty Narodzenia Pańskiego, w której płonie wieczny ogień, odpalana jest mała świeczka, której płomień – dzięki skautom i harcerzom – roznoszony jest po świecie. Płomień ten jest międzynarodowym znakiem pokoju, pojednania oraz zrozumienia. Związek Harcerstwa Polskiego w tej sztafecie bierze udział już 31 raz, niosąc światło polskim instytucjom oraz domostwom – w tym roku pod hasłem „Światło dla Ciebie”. Także Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej co roku angażuje się w działania związane tą tradycją, dbając o to, by każdy mieszkaniec mógł na święta rozjaśnić swój dom betlejemskim blaskiem.

Wszyscy zainteresowani mogą zabrać światło do swojego domu podczas niedzielnego przekazania na gliwickim Rynku lub z wybranych kościołów Gliwicach (m.in.: p.w. Michała Archanioła, św. Antoniego, Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, Miłosierdzia Bożego, Matki Boskiej Kochawińskiej, Ducha Świętego, Najświętszej Maryi Panny Wspomożenie Wiernych czy św. Jacka). Ponadto płomień odebrać będzie można do 24 grudnia w bazie hufca „Feliksówka” przy ul. Feliksa Michalskiego 27 w Knurowie, po wcześniejszym umówieniu pod numerem kontaktowym druha Igora Skóry (533-193-599). (Hufiec ZHP Ziemi Gliwickiej/ml)
 

Płonący lampion Płonąca świeca w rękach harcerza Harcerki trzymające zapalone świece