Arena Gliwice – miejsce wielkich wydarzeń
Opublikowane: 07.06.2018 / Sekcja: MiastoArena Gliwice – najnowszy, najnowocześniejszy i jeden z największych obiektów widowiskowo - sportowych w Polsce – oficjalnie rozpoczęła swoją działalność. Widownia na ponad 17 tys. osób, 10 ha terenu wokół do wykorzystania na imprezy plenerowe i ponad 30 imprez zaplanowanych jeszcze w tym roku - te liczby są imponujące. Nie dziwi więc, że Arena jeszcze przed oficjalnym otwarciem cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Podczas Dni Otwartych obiekt zwiedziło ponad 31 tys. osób, a wielkie transowe show Armina van Buurena – ASOT 850 – przyciągnęło ponad 14 000 widzów, w tym ponad 2 000 gości z zagranicy.
Od stadionu do Areny
Akademicka 50 to szczególny punkt na mapie Gliwic, w którym przeszłość spotyka się z przyszłością. Miejsce to od lat kojarzone jest z areną sportową i widowiskową. W miejscu, gdzie obecnie stoi Arena Gliwice, 2 września 1936 roku został oficjalnie otwarty stadion gliwickiego klubu sportowego „Vorwärts”. Obiekt został on jednak zniszczony w czasie wojny, a nowy stadion przy ówczesnej ulicy Katowickiej powstał dopiero w połowie lat 60. Nosił nazwę „XX-lecia”, bo aż dwie dekady zajęła jego odbudowa. Tutaj występował Piast Gliwice, a na murawie, oprócz spotkań ligowych, rozgrywane były mecze pucharowe z Lechem Poznań czy Gwardią Warszawa. To na tym stadionie trenował Kazimierz Fabrykowski, rekordzista i pierwszy Mistrz Polski w skoku wzwyż.
W okresie swojej świetności gliwicki stadion był miejscem wielu imprez o randze regionalnej oraz krajowej. Komplet widzów, 36 tysięcy osób, przyciągnął w 1969 roku Wyścig Pokoju – na terenie Stadionu XX–lecia zlokalizowano metę jednego z etapów.
Pod koniec lat 80. Piast Gliwice przeniósł się na swój obiekt przy ulicy Okrzei. Wraz z upływem lat stary stadion niszczał i popadał w ruinę. Najwięcej szkód wyrządziła powódź z 1997 roku. Woda podmyła wtedy między innymi trybuny, które nie nadawały się do użytku. W 2013 roku na miejscu stadionu XX-lecia rozpoczęto budowę Areny Gliwice.
Jedna Arena, wiele możliwości
Widowiskowo – sportowa Arena Gliwice jest najnowocześniejszym i jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. W całym kompleksie dominuje budynek Dużej Areny, która pomieści ponad 17 tys. widzów. Zamontowany w niej spektakularny system podwieszenia scenicznego spełnia wymagania organizatorów największych show. Dzięki przyjętym rozwiązaniom technicznym, poza różnego rodzaju wydarzeniami muzycznymi i targowymi, w Arenie można rozgrywać także zawody sportowe o randze międzynarodowej w lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej oraz boksie, zgodnie z wymaganiami międzynarodowych związków i federacji sportowych.
Przylegająca do niej Mała Arena, która pomieści 3 360 widzów, to idealne miejsce do organizowania wydarzeń sportowych, kulturalnych i targowych dla nieco mniejszej publiczności. Znajduje się tam m.in. najwyższa w Europie ścianka wspinaczkowa, której wielofunkcyjność umożliwi zawodnikom trening w trójboju olimpijskim. Wysokość ścianki sięga 18 metrów, a długość dróg sportowych – do 25 metrów. Warunki techniczne i skala obiektu pozwolą na korzystanie ze ściany przez 80 osób jednocześnie.
Całość dopełnia budynek fitness, 5 sal konferencyjnych na łącznie 500 miejsc i górna płyta dwupoziomowego garażu przystosowana do organizacji imprez i wystaw plenerowych. To wszystko sprawia, że możliwości wykorzystania Areny Gliwice są praktycznie nieograniczone.
Okno na świat
Atuty Areny Gliwice otwierają przed miastem nowe perspektywy. Organizowanie wielkich widowisk muzycznych i imprez sportowych o randze międzynarodowej z pewnością podniesie atrakcyjność miasta i całej metropolii na mapie Europy.
Prężnie działająca Arena Gliwice to ogromny impuls rozwojowy dla miasta. – Liczymy na rozwój tych dziedzin gospodarki, które teraz nie działają zbyt prężnie, impuls gospodarczy oraz przyciągniecie nowych mieszkańców. Wskazują na to doświadczenia innych miast, w których powstały takie obiekty. Liczymy, że w Gliwicach będzie podobnie – mówi prezydent Gliwic, Zygmunt Frankiewicz.
Te oczekiwania z pewnością się spełnią, ponieważ Arena Gliwice pokonuje konkurencję m.in. dostępnością. Gliwice, położone są przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A4 oraz połączone z innymi miastami konurbacji Drogową Trasą Średnicową, co sprawia, że jest to jedno z najlepiej skomunikowanych miast w Polsce. Arena Gliwice znajduje się prawie w samym centrum miasta – z dworca PKP można do niej dojść nawet pieszo, przez pięknie odnowioną część kampusu Politechniki Śląskiej.
Arena zmienia Gliwice
Układ komunikacyjny wokół Areny został przystosowany do wzmożonego ruchu - przebudowano ulice Akademicką, Kujawską oraz Panewnicką. Pojawiły się tam dodatkowe pasy ruchu do lewoskrętów oraz sygnalizacja świetlna, podłączona do działającego w mieście systemu detekcji. Powstały dodatkowe przejścia dla pieszych oraz ścieżki rowerowe. Wzdłuż przebudowanych ulic zainstalowano nowoczesne i energooszczędne latarnie, zgodnie z wdrażanym masterplanem oświetlenia Gliwic. Przy samej Arenie znajduje się aż 800 miejsc parkingowych. Oprócz tego, na czas imprez, dostępne będą zlokalizowane w sąsiedztwie 3 parkingi Politechniki Śląskiej. Wiele zmieniło się również w otoczeniu Areny Gliwice. Pobliska hala Ośrodka Sportu i Rekreacji została wyremontowana, kończy się również modernizacja jednego z największych parków w Gliwicach – Parku Chrobrego.
Mocny akcent na początek
Pierwsza wielka impreza odbyła się w Arenie Gliwice 30 maja, scenę zajęli światowej sławy DJ-e. Komplet biletów na występ holenderskiego producenta trance, , Armina van Buurena i przygotowane przez niego show ASOT 850 „Be In The Moment, rozszedł się błyskawicznie. Gliwice były jedynym miastem w Polsce i jednym z 5 miast na świecie, w których zaplanowano na ten rok to niezwykłe wydarzenie. Impreza przyciągnęła do Areny Gliwice 14 000 widzów, a do Gliwic – według szacunków operatora obiektu – ponad 2 000 gości z zagranicy, między innymi z USA, Kolumbii, Chin, Szwecji, Niemiec, Anglii czy Rosji.
Dzień później, 1 czerwca w Arenie Gliwice rozpoczęły się Mistrzostwa Europy w Ju – Jitsu. Na matach mierzyło się w sumie 322 zawodników z ponad 20 europejskich krajów. Mała Arena przyniosła szczęście polskim sportowcom. Nasza reprezentacja zdobyła podczas tych mistrzostw najwięcej medali – aż 19.
30 imprez jeszcze w tym roku
Jak zapowiada operator, kolejnych 30 wydarzeń odbędzie się w Arenie Gliwice jeszcze w tym roku. Na co będzie można się wybrać? Nie zabraknie emocji sportowych - 8 września w Arenie Gliwice odbędą się niezwykle widowiskowe zawody futbolu amerykańskiego kobiet, a 20 września – DSF Kickboxing Challenge. W październiku kolejne, wielkie muzyczne show – Sensation White oraz Polska Noc Kabaretowa. 26 listopada zagra światowej sławy muzyk jazzowy, Marcus Miller. Nie zabraknie również atrakcji dla dzieci, w grudniu w Arenie Gliwice będą się bawić na Disney On Ice.
Zapełnia się również kalendarz na kolejne lata. Zgodnie z zapowiedziami, Arena Operator sp. z o.o. będzie dążyć do tego, by w każdym roku w Gliwicach odbywało się kilkadziesiąt wielkich wydarzeń muzycznych, sportowych, rodzinnych czy społecznych oraz ponad sto mniejszych, na Małej Arenie.
Arena Gliwice w pigułce
Inwestor: Miasto Gliwice
Projekt: konsorcjum firm Perbo-Projekt z Krakowa oraz Modern Construction System z Poznania
Wykonawca: Mirbud S.A.
Koszt inwestycji: ok. 353 mln zł
Operator obiektu: Arena Operator sp. z o.o.
Powierzchnia terenów zewnętrznych - ok. 10 ha
Kubatura obiektu - ponad 530 000 m3
Powierzchnia całkowita - prawie 70 000 m2
Duża Arena: 17 178 widzów
Mała Arena: 3 360 widzów