Aktualności | Czyste powietrze dla Gliwic

Czyste powietrze dla Gliwic

Czyste powietrze dla Gliwic

Opublikowane: 14.09.2017 / Sekcja: Miasto  Życie i styl 

9 i 10 września odbyły się Gliwickie Targi EXPOBUD, na których Urząd Miejski w Gliwicach prowadził akcję informacyjną dotyczącą dofinansowań do zmiany systemów ogrzewania.

O czyste powietrze można walczyć na wiele sposobów. Część z nich zaprezentowano podczas targów. Poniżej opisujemy kilka ekologicznych urządzeń, które ogrzewają pomieszczenia z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, redukują niską emisję, obniżają koszty użytkowania.

Moduły fotowoltaiczne (energia odnawialna)

Ogniwo fotowoltaiczne to urządzenie przekształcające promieniowanie słoneczne bezpośrednio w elektryczność. To zjawisko nazywane jest efektem fotowoltaicznym. Ogniwa słoneczne produkowane są z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej z krzemu w postaci płytek monokrystalicznych albo polikrystalicznych. Ogniwa są łączone w układy nazywane modułami. Służą one do budowania paneli i instalacji fotowoltaicznych, montowanych na przykład na dachach budynków mieszkalnych. Takie mikroinstalacje są podłączane do sieci elektrycznej. Wykorzystując odnawialne źródło energii (OZE), można znacząco obniżyć rachunki za prąd i ciepło, dbając przy okazji o środowisko naturalne.

Pompy ciepła (energia odnawialna)

To jedne z najefektywniejszych i najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania budynków i wody użytkowej. Wykorzystują tak zwane dolne źródła ciepła, czyli energię słoneczną zgromadzoną w ziemi, wodach gruntowych, powietrzu atmosferycznym oraz energię geotermalną. Ciepło odbierane ze środowiska naturalnego jest sprężane i doprowadzane do temperatury odpowiedniej do ogrzania otoczenia. Niektóre tego typu urządzenia latem mogą być wykorzystywane także do chłodzenia pomieszczeń.

Nowoczesne kotły c.o.

Zgodnie z zapisami tak zwanej śląskiej uchwały antysmogowej od 1 września 2017 roku można instalować wyłącznie kotły najwyższej, piątej klasy. Tego typu urządzenia są dużo bardziej efektywne energetycznie i ekologiczne. W zależności od modelu można w nich spalać węgiel, ekogroszek, pelet. W przypadku likwidacji starego paleniska węglowego i instalacji systemu proekologicznego, można ubiegać się o dofinansowanie inwestycji w Urzędzie Miejskim.

Palniki na pelet

Pelet powstaje z biomasy sprasowanej pod wysokim ciśnieniem. Najpopularniejszy jest pelet drzewny, do produkcji którego wykorzystuje się trociny, wióry albo zrębki. Tego typu palniki są instalowane do starych kotłów. W ten sposób można modernizować urządzenia spalające paliwa stałe albo olej. Palniki są wygodne i bezobsługowe. Komory paleniskowe i nadmuchowe obracają się i tym samym oczyszczają z popiołów i żużli. Emisja szkodliwych substancji jest zredukowana do minimum.

Folie grzewcze

Systemy grzewcze wykorzystujące folie bazują na zalaminowanych włóknach węglowych. Cienkie (około 0,5 mm grubości) folie mogą być umieszczane w podłogach, ścianach, sufitach i na skosach. Pomieszczenia ogrzewane są podczerwienią. Promieniowanie nie nagrzewa powietrza, lecz stałe elementy otoczenia, na przykład ściany, podłogi, meble, które później oddają ciepło. Folie charakteryzują się niskimi stratami ciepła. Przy jednoczesnym zastosowaniu fotowoltaiki koszty ogrzewania są bardzo niskie.

Pianki ociepleniowe (termomodernizacja)

Jedną z metod ocieplania budynków i poddaszy jest natrysk pianki poliuretanowej. Ten materiał charakteryzuje się bardzo wysokim współczynnikiem oporu cieplnego, szczelnością i dużą trwałością. Pianki PUR ograniczają straty ciepła w zimie i chronią przed nadmiernym przegrzewaniem się pomieszczeń latem. Przyczyniają się tym samym do ograniczenia kosztów energii w sezonie grzewczym (ogrzewanie) i w czasie upałów (klimatyzacja).

(mm)