Nagrodzeni za kulturę

Uaktualniono: 28.09.2015 / Sekcja: / pdf

W ubiegłą niedzielę, 27 września, w Gliwickim Teatrze Muzycznym Prezydent Miasta Gliwice wręczył nagrody w dziedzinie kultury. Wyróżnionych zostało sześć osób. Poniżej prezentujemy laureatów.

Prezydent Miasta Gliwice przyznał…

I Nagrodę za całokształt twórczości artystycznej dla Krzysztofa Rumina - plastyka, uprawiającego grafikę warsztatową, malarstwo, konserwację, a także nauczyciela rysunku, posiadającego duży dorobek w postaci wystaw indywidualnych w całej Polsce i za granicą (Niemcy, Szwajcaria, Austria, Francja). Dwukrotnie  zapraszanego do udziału w światowej wystawie Art Award w Japonii. Laureata znaczących nagród w dziedzinie malarstwa i grafiki warsztatowej, m.in. Pracy Roku w latach 1991 – 2013, wyróżnień za plakat w konkursach Muzeum Śląskiego. Odznaczonego przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi za działalność społeczno-kulturalną. Artystę biorącego aktywny udział w licznych projektach charytatywnych, w tym aukcjach organizowanych przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Gliwicach.

I Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej w 2014 r. dla Tomasza Pawła Sadownika, artysty muzyka, dyrygenta dwóch chórów: „Calvi Cantores”, „Slavica Musa”. Jednego z najlepszych głosów barytonowych na Śląsku. Od wielu lat będącego orędownikiem kultury muzycznej w Gliwicach i na Śląsku.

Najważniejsze osiągnięcia indywidualne w 2014 r.:

Nagrody za partię solową w nagraniu „Missa de Maria a Magdala” P. Łukaszewskiego wraz z Elżbietą  Grodzką-Łopuszyńską, Śląską Orkiestrą Kameralną oraz Chórem Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej:

  • Orphée d’Or (Złoty Orfeusz) – Grand Prix du Disque Lyrique – Prix Hector Berlioz, najważniejsza francuska nagroda muzyczna za najlepsze nagranie muzyki sakralnej,
  • „Choc de Claccica” przyznana przez francuski magazyn muzyczny,
  • Nominacja do Fryderyków – nagroda polskiego przemysłu fonograficznego – w dwóch kategoriach: Najwybitniejsze nagranie muzyki polskiej orz Album roku muzyka współczesna.

Nagrody otrzymane z prowadzonymi zespołami w 2014 r.:

  • II miejsce dla Chóru „Slavica Musa” na Festiwalu Muzyki Chóralnej „Lubuskie Święto Pieśni”
    w Sławie,
  • Grand Prix na Festiwalu Pieśni Eucharystycznej w Katowicach dla Chóru „Slavica Musa”

II Nagrodę za całokształt osiągnięć w dziedzinie upowszechniania kultury dla Katarzyny Cupiał, absolwentki wrocławskiego ASP, animatorki kulturalnej, malarki. Organizatorki licznych przedsięwzięć kulturalnych (wieczorów autorskich, wystaw, koncertów, wykładów, spotkań, warsztatów artystycznych) w latach 2011-2014 w Galerii Secesja, a od 2014 w Stacji Artystycznej Rynek. Organizatorki przedsięwzięcia artystycznego „Kulturalnie Kaczyniec”, a także „Gliwiccy Artyści na rzecz WOŚP”.

II Nagrodę za całokształt twórczości artystycznej dla Leszka Stysia, teatrologa, kulturoznawcy, instruktora teatralnego, instruktora arteterapii, publicysty. Od 20 lat związanego z Teatrem A, który współtworzy jako kierownik literacki, reżyser, aktor, wokalista, od 2011 r. dyrektor artystyczny grupy. Nagrodę w zastępstwie laureata odebrał reprezentujący go Henryk Konwiński.

III Nagrodę za osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury w 2014 roku dla Fundacji Gliwickiej Orkiestry Kameralnej, której działalność oparta jest na dorobku i doświadczeniu gliwickich i śląskich artystów muzyków, stanowiącej stały element gliwickiego życia kulturalnego (cykle koncertowe pn. „Estrada Młodych”, „Mistrzowskie Interpretacje”, „Pożegnanie Lata”). W imieniu Fundacji nagrodę odebrał jej prezes - Waldemar Staniczek.

Prezydent Miasta przyznał też Nagrodę honorową za upowszechnianie kultury dla Przemysława Witkowicza, śpiewaka, kompozytora, artysty chóru Gliwickiego Teatru Muzycznego. Dysponującego barytonem i kontratenorem. Związanego z gliwicką instytucją od 1989 r. Przez kilka lat prowadzącego zespół GTM Junior, który był pionierskim projektem o ogromnych walorach edukacyjnych. Założyciela niezależnego autorskiego teatru dla dzieci Wit-Wit przywiązującego wielką wagę do edukacji artystycznej dzieci i młodzieży.

- Wszystkim nagrodzonym gratuluję i życzę wielu dalszych pomysłów i realizacji. Życzę satysfakcji i dobrego odbioru widzów i słuchaczy  – mówił prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz. Uroczystość odbyła się w Gliwickim Teatrze Muzycznym. Część artystyczną wieczoru uświetnił koncert w ramach Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Dawnej Improwizowanej ALL'IMPROVVISO. Wystąpił Enrike Solinis z zespołem Euskal Barrokensemble. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy.

ZOBACZ FILM PREZENTUJĄCY LAUREATÓW

fot. Z. Daniec.

 

Związek Polskich Miast ePuap Śląska Karta Usług Publicznych SEKAP Benchmarking