Miasto wolnych książek

Dodano: 21.07.2016 / Sekcja: / drukuj / pdf
Glwiicka Wymiana Książkowa

fot. MBP w Gliwicach

Wakacje to czas, kiedy warto skorzystać z ładnej pogody, wyjść z domu, zrobić coś ciekawego i spotkać się z ludźmi. Dobra okazja była w sobotę 16 lipca – w BLCRK odbyła się Pierwsza Gliwicka Wymiana Książkowa.

W Gliwicach nie brakuje ciekawych inicjatyw kulturalnych. Szczególnym powodzeniem cieszą się te promujące czytelnictwo. W czerwcu na Rynku odbył się Skup Kultury, podczas którego można było nabyć dzieła kultury (książki, płyty, gry planszowe) i wrzucić do puszki kwestarskiej dowolną kwotę, która w całości została przekazana niepełnosprawnym podopiecznym Stowarzyszenia Cała Naprzód. W tym miesiącu w BLCRK, w miejscu dawnego targowiska przy ul. Dubois 22, została zorganizowana Gliwicka Wymiana Książkowa. I to też był strzał w dziesiątkę. Zasada znowu była prosta – każdy mógł przynieść własną książkę i zamienić ją na inną. Wymieniać można było książki wydane po 2000 roku (oprócz podręczników), była to zatem świetna okazja, żeby znaleźć ciekawą lekturę na wakacje.

W Gliwickiej Wymianie Książkowej poza mieszkańcami, którzy przyszli na BLCRK, uczestniczyła także Miejska Biblioteka Publiczna. Mobilny oddział MBP przywiózł książki, które gliwiczanie wymieniali na inne pozycje, bibliotekarze zorganizowali także zabawy dla dzieci: wspólne czytanie bajek i wierszyków, rozwiązywanie rebusów. Oprócz atrakcji literackich, podczas Gliwickiej Wymiany Książkowej była też możliwość zrobienia zakupów u lokalnych producentów (cykliczna inicjatywa znana jako Targ na Zielonym). Można też było po prostu napić się kawy, przekąsić coś i porozmawiać ze znajomymi.

Gliwicka Wymiana Książkowa to inicjatywa oddolna, zainspirowana przez miłośników dobrych książek i zorganizowana przez Gliwicką Kooperatywę Spożywczą Tomata. Zainteresowanie wydarzeniem było duże, dlatego można przypuszczać, że Gliwicka Wymiana Książkowa będzie miała swój ciąg dalszy w przyszłości. (mm)